Część emerytów i rencistów dostanie trzynastkę jeszcze przed świętami

2022.04.11 14:32
W kwietniu ruszyła wypłata trzynastych emerytur. Kolejne wypłaty świadczeń odbędą się jeszcze przed świętami.
Część emerytów i rencistów dostanie trzynastkę jeszcze przed świętami
Fot: pixabay.com

Część emerytów i rencistów dostało już tzw. "trzynastki”. W Podlaskiem do końca tygodnia, czyli jeszcze przed świętami, świadczenie dostanie w sumie 138,5 tys, osób na łączną kwotę 183,6 mln zł. Kolejne terminy wypłat, które zaplanował Zakład Ubezpieczeń Społecznych to 20 i 25 kwietnia.

- "Trzynastki" wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma trzynastą emeryturę ze świadczeniem za kwiecień. Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 15 kwietnia mogą spodziewać się dodatkowego świadczenia pieniężnego jeszcze w tym tygodniu. Zakład przekaże środki na pocztę 12 a do banku 14 kwietnia. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nastąpi w majowych terminach płatności - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tzw. "trzynastka" wynosi 1217,98 zł netto (1338,44 zł brutto). W tym roku postanowiono, że od tego świadczenia nie będzie potrącany podatek. Trzeba jednak zapłacić 120,46 zł składki zdrowotnej.

Dodatkowe pieniądze przysługują wszystkim, którzy 31 marca mieli przyznane przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Świadczenie przekazywane jest razem z tym, które przysługuje świadczeniobiorcom za kwiecień danego roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pieniądze nie będą wypłacane z emeryturami i rentami, których wypłata została od 1 kwietnia wstrzymana.

Jeśli ktoś ma prawo do kilku świadczeń - np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową, wówczas wypłacana jest tylko jedna "trzynastka”. W przypadku, gdy dodatkowe świadczenie jest wypłacane przez ZUS i KRUS, wówczas wypłaci je ZUS. Jeśli zaś rentę rodzinną pobiera kilk aosób, to wówczas przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które jest podzielone na równe częśc

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1066 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39