Czy w obecnych czasach warto brać kredyt? Na co uważać? [WYWIAD]

2022.09.20 10:48
Czy w obecnej sytuacji na rynku warto jest wziąć kredyt? Co warto wiedzieć przed wizytą w banku i jakich błędów unikać?
Czy w obecnych czasach warto brać kredyt? Na co uważać? [WYWIAD]
Fot: Katarzyna Wisznia

Coraz więcej osób obawia się wzięcia kredytu. W ostatnich miesiącach znacznie ubyło nowych kredytobiorców. Z kolei osoby, które już zaciągnęły kredyt z niepokojem patrzą w przyszłość. O obecnej sytuacji kredytowej opowiedziała Katarzyna Wisznia, która od lat jest ekspertem kredytowym w Credipass.

Dawniej ludzie dość często brali kredyty na różne inwestycje i wydatki. A jak wygląda to obecnie, kiedy ciągle się mówi o rosnących ratach i trudnej sytuacji kredytobiorców?

Na chwilę obecną klienci boją się zadłużać, przynajmniej jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Niestety rośnie ilość kredytów gotówkowych na niewielkie sumy, przeznaczonych na comiesięczne rosnące raty. Wiąże się to z tym, że klienci nie mają środków na spłatę bieżących zobowiązań. Niestety wielu z nich nie korzysta z usług ekspertów finansowych, które przecież są bezpłatne, a mogą uchronić przed nadmiernym zadłużaniem się.

Czego najbardziej obawiają się obecnie osoby zainteresowane wzięciem kredytu?

Problem jest jeden - niestabilność na rynku. Nie wiemy jak długo i o ile będą jeszcze rosły stopy procentowe, do jakiego poziomu wzrośnie inflacja, czy mieszania będą tańsze, czy otrzymamy kredyt w banku? To są najpopularniejsze obawy osób zainteresowanych kredytami.

Czy jest możliwość zmniejszenia obecnej raty kredytu, która wzrosła po ostatnich podwyżkach?

Jeśli klient posiada zdolność kredytową jest możliwość przeniesienia kredytu na stałe oprocentowanie w celu zatrzymania rosnących rat kredytów. Należy udać się po fachową poradę do eksperta, który sprawdzi taką możliwość i udzieli niezbędnych informacji oraz rozwiej wszelkie wątpliwości.

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kredyt?

Zanim zdecydujemy się na kredyt warto spotkać się z ekspertem finansowym, który sprawdzi zdolność kredytową - to znaczy ile klient może zaciągnąć kredytu w danym banku na podstawie dochodów gospodarstwa domowego i historii kredytowej. Opowie też, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu, jak wygląda proces kredytowy i jeśli klient nie ma zdolności na chwilę obecną - podpowie jak ją zbudować, aby otrzymać kredyt w przyszłości.

Jakie błędy najczęściej popełniają kredytobiorcy?

Nie nazwałabym tego błędem, a jedynie niewiedzą klienta ponieważ z reguły kredytobiorca idzie po kredyt do banku, w którym ma konto, na które wpływa jego wynagrodzenie. Tam otrzymuje szczegółowe i fachowe informacje na temat oferty kredytowej i decyduje się na zaciągnięcie kredytu właśnie w tym miejscu. Doradca w banku nie może mu przecież powiedzieć, że w banku za rogiem jest tańsza oferta i tam otrzyma większą kwotę. Jeśli klient przyjdzie w poszukiwaniu kredytu najpierw do eksperta finansowego otrzyma oferty większości banków i wtedy ma możliwość porównania kosztów kredytów na poziomie rynkowym.

Jak wybrać najtańszy kredyt, na najkorzystniejszych warunkach?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy i czego on w danej sytuacji potrzebuje, ale najogólniej rzecz biorąc - kredyt powinien być tak najmniej kosztowny dla klienta.

Czy warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego?

Oczywiście, powinien być to pierwszy krok jeśli klient myśli o zakupie nieruchomości, rozwoju firmy lub innych większych wydatkach. Usługi ekspertów są bezpłatne, a klient ma dobraną ofertę do swoich potrzeb, a nie kredyt z ofertą, jaka akurat była w jego banku. Klienci często też nie rozumieją wielu zapisów bankowych i procedur.

Jak znaleźć dobrego doradcę? I skąd klient ma wiedzieć, że jest naprawdę dobry?

To bardzo trudne pytanie. Myślę, że cechą dobrego eksperta jest to, że potrafi postawić się w sytuacji klienta, rozumie jego potrzeby. Sądzę, że klient sam potrafi ocenić profesjonalną obsługę, wiedzę i rzetelność osoby, z którą się komunikuje. Dobry ekspert też nie sprzedaje kredytów czy ubezpieczeń, a jedynie pomaga klientowi podjąć decyzję. Klient po zaciągnięciu kredytu nie ma poczucia, że ktoś mu coś wcisnął i że on wcale tego nie potrzebował.

Czy wciąż opłaca się brać kredyty?

Moim zdaniem tak, mimo trudnej sytuacji na rynku. Wszystko drożeje, żywność, mieszkania, koszty życia, ceny najmów mieszkań również idą w górę. Jeśli dana osoba wynajmuje mieszanie i trafi do eksperta finansowego uzyska informację czy cena jaką płaci za najem jest wysoka, czy niska w porównaniu do raty kredytu jaką mógłby płacić już na swoje własne mieszkanie. Często okazuje się, że stać go na ratę kredytu i nie musi wynajmować mieszkania. Jeśli jednak obecnie nie posiada zdolności kredytowej, otrzyma informację jak się przygotować do wzięcia kredytu w przyszłości.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

908 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39