Dąb Dunin – Strażnik Puszczy z Przybudek ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku

2022.02.10 17:00
Do końca lutego wszyscy Europejczycy będą głosować na najciekawsze drzewo 2022 roku. W konkursie bierze udział dąb Dunin – Strażnik Puszczy z podlaskich Przybudek (powiat hajnowski).
Dąb Dunin – Strażnik Puszczy z Przybudek ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku
Fot: /www.treeoftheyear.org
Dąb Dunin

Dąb Dunin to piękny dąb nazywany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Ma na swoim koncie już pewne sukcesy, bowiem zwyciężył w krajowym konkursie Drzewo Roku 2021 organizowanym przez Klub Gaja. Teraz walczy o tytuł na Europejskie Drzewo Roku. Zmierzy się z szesnastoma innymi drzewami, które także zwyciężyły ogólnokrajowe konkursy.

Z drzewem w Przybudkach wiąże się ciekawa legenda. Mówi się, że zostawiono go tam, gdzie wyrosło, aby pokazać wszystkim, gdzie niegdyś sięgała Puszcza Białowieska. Obecnie jest to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych pomników przyrody i zarazem jeden z najbardziej znanych Puszczańskich Olbrzymów, czyli symboli potęgi oraz siły. Dunin od lat zachwyca wszystkich odwiedzających, wielokrotnie był też inspiracją dla artystów czy społeczników. Ludzie przyjeżdżają do niewielkiej podlaskiej miejscowości, gdzie rośnie z najróżniejszych zakątków kraju, a nawet i świata, tylko po to, by móc go zobaczyć na własne oczy i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.

W ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku 2021 dąb Dunin zdobył prawie 7,5 tys. głosów. Miejmy nadzieję, że w europejskich zmaganiach dostanie ich jeszcze więcej.

- Głosowanie na Dunina – Strażnika Puszczy Białowieskiej ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczne. Ten niezwykły chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony. Głosujmy i tam, gdzie to możliwe mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym co tracimy nie przyszła zbyt późno - Jacek Bożek, szef Klubu Gaja - organizacji społecznej zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt.

Jakie drzewa walczą o zwycięstwo w konkursie?

Kto jeszcze ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2022? O tytuł walczy Mamutowiec z Chorwacji oraz mamutowiec z Belgii, Śpiewająca lipa z Czech (która podobno skrywa zakazane psalmy, ukryte tu w XVII wieku czy Majestatyczna Sosna Królewska w Estonii, która jak wieść niesie – wykiełkowała podczas gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu. Holandię reprezentuje lipa Tilia, która może poszczycić się pierwszym wśród drzew kontem na Instagramie (ma już 3 tys. obserwujących), a Węgry - płaczące sofory japońskie Teatru Csokonai w Debreczynie. Szansę na zwycięstwo ma także Wiekowy Wielki Dąb z Łotwy, włoski "Kasztan stu koni" (legenda głosi, że podczas burzy niegdyś schroniła się tu królowa Joanna Aragońska) oraz związany z pisarzem Iwanem Siergiejewiczem Turgieniewem rosyjski dąb. Polskie drzewo walcząc o zwycięstwo musi też pokonać słowacki płaczący dąb "Parasol z Wysokich Tatr", hiszpańskie Drzewo Wolności, które było świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo w 1856 roku oraz pochylony głóg w Kippford ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. W gronie najlepszych europejskich drzew, które biorą udział w konkursie jest także bułgarski dąb Kolyo, francuski 300-letni kasztan jadalny oraz portugalski "Wielki dąb korkowy".

Każde drzewo ma swoją niezwykłą historię, która sprawia, że jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swój wygląd czy wiek. Wszystkie są dokładnie opisane na stronie głosowania.

- Dzięki konkursowi Europejskie Drzewo Roku możemy poznać i zobaczyć niezwykłe skarby przyrody, kultury i historii naszego kontynentu. Głosowanie trwa przez cały luty, jednak zwycięzcę poznamy dopiero 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, gdyż ostatni tydzień głosowania jest tajny. Polska trzykrotnie stawała już na podium europejskiego konkursu. W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim. Które miejsce zdobędziemy w tym roku zależy tylko od naszych głosów – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu jedenastu lat konkurs zgromadził już ponad 1100 drzew.

W chwili obecnej, dąb Dunin zdobył już prawie 25 tys. głosów, najwięcej spośród wszystkich zgłoszonych. Ma więc szansę na zwycięstwo. Chętni mogą głosować tutaj: TREE OF THE YEAR. Każdy głos należy później potwierdzić w podanym mailu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1289 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39