Dariusz Piontkowski powołany na ministra edukacji

2019.06.04 11:31
Zgodnie z przewidywaniami ministrem edukacji narodowej został podlaski poseł Dariusz Piontkowski, który zastąpi na tym miejscu wybraną do Parlamentu Europejskiego Annę Zalewską.
Dariusz Piontkowski powołany na ministra edukacji
Fot: KPRM

To mogą być pracowite miesiące

4 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której nominację do Rady Ministrów odebrały osoby mające zastąpić ministrów wybranych do Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach mandat eurodeputowanych otrzymali choćby Joachim Brudziński (MSWiA), Beata Szydło (wicepremier ds. społecznych) oraz Anna Zalewska (MEN).

Z perspektywy województwa podlaskiego ten ostatni wakat był najbardziej interesujący, ponieważ w gronie kandydatów do zastąpienia Anny Zalewskiej wymieniano aż dwóch podlaskich posłów – Jarosława Zielińskiego (będącego już kiedyś wiceministrem edukacji) oraz Dariusza Piontkowskiego (szefa lokalnego PiS).

Ostatecznie to właśnie Dariusz Piontkowski odebrał we wtorek nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Z zawodu jest on nauczycielem historii. Z Porozumieniem Centrum, a później z PiS, związany jest od pierwszej połowy lat 90. Z jej list był m.in. wybierany do Rady Miasta Białystok, sejmiku województwa podlaskiego oraz na stanowisko marszałka województwa, kandydował na prezydenta Białegostoku, a obecnie zasiada drugą kadencję w sejmie.

Przed nim zaledwie kilka miesięcy kadencji, ale mogą być one bardzo trudne, ponieważ we wrześniu naukę w szkołach średnich rozpoczną skumulowane roczniki ostatnich klas wygaszanych gimnazjów oraz pierwsze nowych klas ósmych. Już teraz słychać głosy o tym, że będzie generowało to ogromne problemy zarówno dla szkół, jak i dla samych uczniów. Poza tym nadal nie zawarto porozumienia z pracownikami oświaty ws. podwyżek, a kwietniowy strajk jest póki co tylko zawieszony. Jeśli jesienią nie zostanie wypracowany jakiś kompromis, nauczyciele znów mogą zacząć strajkować.

Nowa szefowa posła Zielińskiego

Żadnej nowej funkcji nie objął Jarosław Zieliński, który podobno miał szansę na zastąpienie Joachima Brudzińskiego na stanowisku szefa resortu spraw wewnętrznych. Jednak ta posada przypadła Elżbiecie Witek – byłej rzeczniczce rządu oraz szefowej gabinetu politycznego Beaty Szydło. Dla Jarosława Zielińskiego będzie to już trzeci przełożony w tej kadencji sejmu. Jeszcze przed Joachimem Brudzińskim resortem tym kierował bowiem Mariusz Błaszczak.

Ponadto Jacek Sasin został wicepremierem bez teki, Mariusz Banaś zastąpi na stanowisku ministra finansów Teresę Czerwińską (akurat ona została odwołana, o czym mówiło się od momentu, w którym zanegowała możliwość wprowadzenia tzw. piątki Kaczyńskiego), Bożena Borys-Szopa zastąpi szefową ministerstwa rodziny Elżbietę Rafalską.

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dołączeni zostaną także: Michał Dworczyk (do tej pory szef Kancelarii Premiera) oraz Michał Woś (były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1610 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39