Darmowa mammografia i nie tylko - akcja prozdrowotna w Alfa Centrum

2023.05.16 08:42
Nauka samobadania piersi i jąder z wykorzystaniem fantomów, analiza składu ciała czy skorzystanie z alkogogli to tylko niektóre punkty zaplanowanej na 18 maja akcji prozdrowotnej w Alfa Centrum. Z kolei w dniach 19, 20 i 22 maja będzie można wykonać mammografię.
Darmowa mammografia i nie tylko - akcja prozdrowotna w Alfa Centrum
Fot: Pixabay

O chorobach kobiecych i nie tylko

Alfa Centrum oraz Fundacja Zdrowe Miasto, w ramach cyklu akcji prozdrowotnych, organizują w czwartek (18.05) w godzinach 12.00-18.00 kolejną akcję poświęconą profilaktyce. Chętni będą mogli m.in. wykonać analizę składu ciała (wiek metaboliczny, BMI, skład ciała) czy nauczyć się na fantomach samobadania piersi i jąder. Zaplanowane są również projekcje filmów edukacyjnych m.in. "Choroby kobiece, cytologia, rak jajnika. Obalamy mity".

Dzięki smokolyzerowi będzie możliwe zbadanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących papierosy, natomiast alkogogle umożliwią poznanie poziomu upośledzenia zmysłu równowagi i wzroku po spożyciu alkoholu. Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali konkurs z nagrodami nt. zdrowego stylu życia.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej nt. leczenia uzdrowiskowego, programów profilaktycznych NFZ i Ministerstwa Zdrowia oraz Internetowego Konta Pacjenta. W ramach inicjatywy będzie również udostępniony bezpłatny program żywieniowy na portalu diety.nfz.gov.pl oraz materiały edukacyjne związane z chorobami cywilizacyjnymi i profilaktyką.

Inicjatywę wspiera Stowarzyszenie Eurydyki, które tworzą kobiety, które przeszły chorobę nowotworową.

Mammobus przy Alfa Centrum

Obok Alfa Centrum stanie mammobus, w którym kobiety będą mogły bez skierowania i bezpłatnie wykonać badanie piersi. Badanie zajmuje ok. 7 minut, a wykona je Lux Med Diagnostyka. Mobilna pracowania mammograficzna będzie działa w dniach:
- 19 maja w godz. od 8.10 do 15.40;
- 20 maja w godz. od 10.00 do 16.00;
- 22 maja w godz. od 10.50 do 17.20.

W ramach programu NFZ do badania uprawnione są panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Mammografia pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Aby skorzystać z badania, należy wcześniej zarejestrować się pod nr. tel. 58 666 24 44, 22 338 19 60 lub poprzez formularz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

991 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39