Od roku zespół prof. Artura Bossowskiego, kierownika Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB prowadzi badania przesiewowe dla dzieci w wieku 1-9 lat, które pozwalają wykryć na bardzo wczesnym etapie (gdy choroba nie daje jeszcze objawów) cukrzycę typu 1. Warto mieć świadomość, że aż 6 dzieci na 100 choruje na tę chorobę. Dotychczas z badań skorzystało ponad 3,5 tys. chętnych.
– Ten typ cukrzycy jest procesem autoimmunizacyjnym, podczas którego organizm zwalcza sam siebie, wytwarzając przeciwciała atakujące pewne punkty w trzustce i doprowadzając do tego, że pacjent przestaje wytwarzać insulinę. Jest to stan zagrożenia życia. Dlatego my swoimi działaniami prewencyjnymi staramy się wcześnie wyłapać zagrożonych pacjentów, aby im pomóc w kwestii edukacji, wyjaśnienia objawów, mechanizmów i skutków choroby, którą są zagrożeni – mówił prof. Artur Bossowski.
Szybka diagnoza jest kluczowa w leczeniu cukrzycy. Pozwala na zapewnienie małym pacjentom fachowej opieki medycznej, opóźnić wystąpienie choroby oraz złagodzić jej przebieg.
Jak i gdzie wykonać badania dziecku?
Rodzice i opiekunowie, którzy chcą przebadać swoje pociechy, muszą złożyć formularz świadomej zgody pacjenta oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych uczestnika badania przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Oba dokumenty są udostępniane w miejscu, gdzie wykonywane są badania, jednak można je też pobrać ze stron internetowej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego imienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w zakładce: Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii.
W trakcie badania dziecku pobiera się 1 próbkę krwi.
Najbliższe badania odbędą się 26 października oraz 16 i 23 listopada w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych w Białymstoku, ul. Waszyngtona 17. Badania zaplanowano także 12 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. m. ks. Wacława Rabczyńskiego przy ul. Adama Mickiewicza w Wasilkowie.
W sprawie uzyskania szczegółowych informacji można się kontaktować, wysyłając e-mail na adres: wyprzedzmy.cukrzyce.typu1@umb.edu.pl.
24@bialystokonline.pl