Dary dla Muzeum Pamięci Sybiru płyną z całego świata

2014.06.17 00:00
Muzeum Pamięci Sybiru oddział Muzeum Wojska w Białymstoku wzbogaciło się w ostatnim czasie o serię wyjątkowych nagrań relacji związanych z deportacjami z lat 40. XX wieku. Pozyskało też dary z całego świata.
Dary dla Muzeum Pamięci Sybiru płyną z całego świata
Fot: materiały Muzeum Wojska
Model łapci męskich wyplatanych z sieci rybackich w Kazachstanie

Nagrania pochodzą od świadków historii z terenu województwa podlaskiego. Pracownicy muzeum dotarli do nich dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pracownia Architektury Żywej w ramach projektu "Opowieści sybirackie mieszkańców Podlasia", dofinansowanego przez urząd marszałkowski. To działanie pozwoliło na zarejestrowanie cyklu historii mieszkańców jednego obszaru (gmina Sztabin), którzy po raz pierwszy przedstawili publicznie swoją wersję wydarzeń.

Dzięki kontaktom ze środowiskiem sybirackim do muzeum napływają też nowe dary, m.in. fotografie, dokumenty, ale też przedmioty - nóż i drewniana łyżka przywiezione z zesłania w Kazachstanie czy model łapci męskich wyplatanych z sieci rybackich. Pamiątki są przekazywane także z zagranicy - Kanady, Wielkiej Brytanii, USA.

Z kolei przedstawiciele muzeum właśnie zakończyli wizytę w Irkucku. Dyrektor Robert Sadowski oraz Bogusław Kosel spotkali się m.in. z dyrekcją Muzeum Historii Irkucka, Muzeum Krajoznawczego w Irkucku, Muzeum Dekabrystów (dawny dom Wołkońskich). Spotkania wiązały się z planowanymi wystawami w Białymstoku i Irkucku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1572 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39