Dawno temu nad Białką. Moralny upadek dzieci białostockich

2014.10.16 00:00
Wielki skandal w latach 30. wywołała w stolicy wiadomość, że w dzielnicy żydowskiej w jednym z mieszkań u 9-letniego chłopca i 12- letniej dziewczynki odkryto chorobę weneryczną.
Dawno temu nad Białką. Moralny upadek dzieci białostockich
Fot: Morguefile

Białostocka prasa to ogólne oburzenie podsumowała tak: w naszym grodzie nad Białką działy się rzeczy jeszcze bardziej skandaliczno-koszmarne:

- Wiosną 1934 roku do tutejszego Wydziału Zdrowia przy Zarządzie Miejskim wpłynęło zameldowanie, że w pewnej rodzinie, zamieszkałej na Wygodzie, czworo dzieci zarażonych było wenerą. Po zbadaniu sprawy okazało się, że rzeczywiście, dzieciaki w wieku lat od 7 do 12 (2 chłopców i 2 dziewczynki) zaraziło się chorobą weneryczną, utrzymując między sobą stosunki płciowe. Dzieci dostarczono do szpitala Św. Łazarza. Zdarzenie to wywołało niezwykłe wrażenie w białostockich kołach lekarskich.

Przebiliśmy Warszawę

No i jak ty na to, obywatelu grodu Branickich? Co? Przecież ta nieszczęsna 6-letnia Stanisława Z. z Wygody białostockiej, chora na wenerję i znajdująca się obecnie w szpitalu, to proszę pana, fenomenik o całe 100 proc. jaskrawszy od tej 12-letniej wenerycznie chorej dziewczynki z warszawskiej dzielnicy żydowskiej. Nie wymagaj od nas, poczciwy obywatelu białostocki, abyśmy podnieśli kurtynę zasłaniającą prywatne i intymne życie naszego społeczeństwa. Albowiem, gdyby się rozsunęły wstydliwe draperje, za któremi się chowa intime białostocka zobaczyłbyś za niemi przerażający upadek i zgniliznę moralną- pisali tutejsi dziennikarze.

Judyta Kokoszkiewicz
24@bialystokonline.pl

1039 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39