Dom

Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

2015.01.23 00:00
Mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym – przed tym dylematem staje wielu decydujących się na zakup mieszkania. Niewątpliwie kupno lokalu bezpośrednio od dewelopera niesie za sobą wiele korzyści.
Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?
Fot: pixabay.com

Mieszkanie spersonalizowane

Kupując mieszkanie dla siebie, marzymy o konkretnych, indywidualnych rozwiązaniach. Takie możliwości daje nam przede wszystkim rynek pierwotny. Można na nim w dowolny sposób dopasować dany lokal do swoich potrzeb, stworzyć własną aranżację wnętrz, zaplanować układ pomieszczeń (np. wydzielić miejsce na garderobę lub spiżarnię, przesunąć ściany) i osobiście zadecydować o rodzaju użytych materiałów, a proekologiczne rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia opłat czynszowych.

Ponadto większość dobrych deweloperów ma w swojej ofercie programy wykończenia wnętrz "pod klucz", po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. To sprawia, że taka inwestycja może okazać się tańszym rozwiązaniem niż remont używanego mieszkania.

Udogodnienia logistyczne

Nowo wybudowane osiedla posiadają ochronę, windy, garaże podziemne, parkingi, komórki lokatorskie, podjazdy dla osób niepełnosprawnych czy place zabaw na terenie osiedla.

Deweloperzy z własnych środków inwestują także w dodatkowe udogodnienia, jak np. drogi dojazdowe. Nie ma tutaj niespodzianek - jak w starym budownictwie, w którym może się okazać, że do mieszkania nie ma dzwonka przy wejściu lub wyrzucenie śmieci to skomplikowana procedura.

Konkurencyjne ceny

Podczas przeprowadzania transakcji z deweloperem istnieje możliwość negocjacji ceny mieszkania. Deweloper nierzadko wychodzi także do klientów z promocjami. Uzyskanie dedykowanej oferty jest więc bardzo realne.

Deweloperzy kuszą nas na wiele sposobów - oferują miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską gratis, akt notarialny gratis. Można uzyskać także wysoki rabat.

Program Mieszkanie dla młodych

Program zwiększa szansę młodych na zdobycie kredytu bankowego i ma za zadanie ułatwienie jego spłacania. Często może być on jedyną szansą na zakup mieszkania przez młodych ludzi.

Niższe koszty transakcyjne i eksploatacyjne

Kupując nieruchomość od dewelopera, ponosimy tylko koszty taksy notarialnej i opłat około bankowych. Nie płacimy podatku od czynności cywilno-prawnych oraz nie ponosimy kosztów pośrednictwa.

W trakcie użytkowania nieruchomości będziemy także mieć mniejsze opłaty na eksploatację budynku, ponieważ jeszcze przez długi czas nie trzeba będzie dokonywać większych napraw czy też wymieniać instalacji.

Minimalizacja wad ukrytych

Nowe budownictwo to także mniej problemów z wadami ukrytymi. Nie trzeba się obawiać kosztownych remontów, co niejednokrotnie ma miejsce w przypadku mieszkań używanych, które najczęściej już swoje "przeżyły".

Współpracując z deweloperem mamy gwarancję naprawy wszelkich usterek w ciągu początkowego okresu eksploatacji. Mieszkania kupione w stanie deweloperskim są objęte okresem rękojmi – w przypadku stropów aż przez 5 lat - oraz okresem gwarancji przez jeden rok.

Mniej kłopotów prawnych

Zachęcającym atutem mieszkań na rynku pierwotnym jest znacznie prostsza sytuacja prawna nowych nieruchomości. Wystarczy dobrze sprawdzić dewelopera. Najlepszym sposobem jest prześledzenie sposobu realizacji jego poprzednich inwestycji. Możemy się także zapoznać z informacjami na temat firmy budowlanej w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie podane są m.in. takie informacje, jak: wielkość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa; dane osób reprezentujących dewelopera; informacje, czy znajduje się on w stanie upadłości, czy likwidacji.

Na rynku wtórnym sprawdzenie dokumentów lokalu to o wiele dłuższa droga. Musimy zobaczyć akt notarialny kupna mieszkania przez obecnego właściciela; sprawdzić odpis księgi wieczystej; poprosić dotychczasowych właścicieli o zaświadczenie o braku zaległości czynszowych; sprawdzić, czy mieszkanie nie wchodzi w tzw. środki trwałe firmy właściciela; wydobyć zobowiązania sprzedającego do wymeldowania wszystkich osób.

Należy także dowiedzieć się, czy kupowany lokal nie ma innych współwłaścicieli lub czy ktoś nie ma dożywotniego prawa do mieszkania.

Mieszkanie jako inwestycja

Nowe mieszkanie to również świetna inwestycja kapitałowa, bo można później taki lokal sprzedać
z większym zyskiem. Dobra lokalizacja, nowoczesna architektura, estetyka wykończenia, zagospodarowana zielenią przestrzeń wokół budynku oraz dostępność miejsc postojowych znacząco wpływają na decyzje inwestorów o nabyciu lokalu w nowej zabudowie.

W przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera oferta jest dużo bogatsza, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć interesujące mieszkanie. Zazwyczaj także nowe nieruchomości mają wyższy standard i wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz coraz częściej ekologicznych rozwiązań.

To również możliwość stworzenia własnego rozmieszczenia i aranżacji wnętrz czy brak ryzyka ewentualnych problemów prawnych i administracyjnych. Na zakupie nowego mieszkania można także zaoszczędzić pieniądze, wybierając lokal objęty programem MDM

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl
950 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39