Dmuchanie w alkomat w pracy? Teraz pracodawcy legalnie skontrolują trzeźwość pracowników

2021.05.10 15:21
Już niedługo w życie wejdą przepisy, które nałożą na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy, podczas gdy prewencyjna kontrola wykaże obecność alkoholu lub narkotyków. Do tej pory pracodawcy nie mieli prawa sprawdzać swoich pracowników.
Dmuchanie w alkomat w pracy? Teraz pracodawcy legalnie skontrolują trzeźwość pracowników
Fot: Pixabay

Aktualne przepisy

Według obowiązujących przepisów, jeśli pracodawca ma podejrzenia, że pracownik jest nietrzeźwy, może wezwać policję. Natomiast sam badanie może przeprowadzić tylko, jeżeli występuje "uzasadniony interes administratora" co oznacza, że będzie potrzebował dodatkowych dowodów.

Pracodawca nie może nie dopuścić pracownika do wykonywania czynności służbowych, nawet jeśli podejrzewa, że pił wcześniej alkohol. Ponadto w katalogu przesłanek uzasadniających nałożenie na pracownika kary upomnienia, kary nagany lub kary pieniężnej nie ma wymienionego stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości lub zażywania takiego środka podczas pracy.

Nowelizacja Kodeksu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przygotowane zmiany zmierzają przede wszystkim "do stworzenia podstaw dla pracodawcy do wprowadzenia i przeprowadzania ze względu na określony prawem cel – prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach".

Druga nowelizacja polega na rozwiązaniu problemu braku podstaw prawnych do przeprowadzania przez organy państwa badań pracowników na obecność narkotyków. W przygotowaniu jest także nowelizacja kodeksu pracy, która ureguluje pracę zdalną. Mają zostać wprowadzone przepisy umożliwiające pracodawcy kontrolowanie pracownika w jego domu. Należy założyć, że będzie to dotyczyć również wyrywkowych kontroli trzeźwości.

Ułatwienie dla pracodawców

Po nowelizacji pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy ze względu na uzasadnione podejrzenie, że jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków.

Pracownik nie będzie mógł zostać dopuszczony do pracy, również w przypadku, gdy obecność alkoholu lub środka odurzającego wykaże kontrola prewencyjna, do której pracodawca będzie miał prawo.

Rząd odpowiedni projekt ustawy ma przyjąć już w III kwartale tego roku.

Ile kosztuje alkomat?

Po nowelizacji ustawy alkomat stanie się niezbędnym wyposażeniem dla wszystkich firm i instytucji, gdzie zatrudnieni są pracownicy. Jaki to będzie wydatek dla pracodawców? Np. w sklepie Alkomaty Białystok podstawowy model do niewielkiej ilości pomiarów można kupić już w cenie 100 zł. Natomiast alkomaty dla firm to wydatek 300-500 zł. Za urządzenia potrafiące zbadać nawet tysiąc osób należy zapłacić do 1000 zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39