Dni Sztuki Współczesnej. 7 intensywnych festiwalowych dni [WIDEO]

2019.05.20 07:13
Czas na Dni Sztuki Współczesnej. 34. edycja wydarzenia rozpoczyna się w poniedziałek (20.05) i potrwa do niedzieli (26.05).
Dni Sztuki Współczesnej. 7 intensywnych festiwalowych dni [WIDEO]
Fot: Magda Hueckel
Spektakl "Henrietta Lacks" będzie do obejrzenia w Akademii Teatralnej

Tegoroczny festiwal Dni Sztuki Współczesnej zainauguruje wystawa zdjęć Maurycego Gomulickiego "Dziary". Projekt ten poświęcony jest dokumentacji prymitywnego tatuażu, wykonywanego w więzieniach, hufcach pracy i wojsku na przestrzeni lat 50.–80. XX wieku. Wystawę można będzie oglądać w foyer kina Forum. Warto się pośpieszyć - jest czynna do niedzieli.

Teatr na DSW

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przyjedzie do Białegostoku z dwoma spektaklami. Pierwszy z nich, "Głód" w reż. Anety Groszyńskiej, inspirowany jest głośną książką Martína Caparrósa. Z kolei teatralna superprodukcja, którą zobaczymy na finał DSW, to "Wróg ludu" w reż. Jana Klaty, spektakl oparty na sztuce Henryka Ibsena z 1882 roku.

Po raz drugi na Dniach Sztuki Współczesnej gościć będzie Komuna//Warszawa. W tym roku przedstawi spektakl "Nigdy więcej wojny" w reż. Weroniki Szczawińskiej. Teatr Animacji w Poznaniu zaprezentuje spektakl "ZA-Polska" (reż. Agata Biziuk), opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół popularnej i gloryfikowanej myśli "oddania życia za Polskę". Widzowie obejrzą także spektakl "Henrietta Lacks" w reż. Anny Smolar, który powstał jako koprodukcja Nowego Teatru w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Warszawski Teatr Baj pokaże podczas DSW spektakl dla dzieci "Grzeczna" (reż. Maria Żynel) na podstawie książki pisarki i psycholożki Gro Dahle. Warto polecić także spektakl "Jeden gest" w reż. Wojtka Ziemilskiego (Nowy Teatr w Warszawie). Jest to "rzecz o językach migowych, spektakl o porozumiewaniu się ze światem - światem słyszących i światem innych głuchych".

Specjalny pokaz filmu i widowiskowy występ

W programie DSW znalazł się także specjalny pokaz głośnego filmu "Siedzący słoń" w reż. Hu Bo - laureata nagrody publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty, nagrodzonego także na festiwalu w Berlinie. To jeden z zaledwie kilku pokazów w Polsce.



rozdILovI to widowiskowa fuzja poezji, scenografii tworzonej i projektowanej na żywo oraz muzycznych improwizacji, które wykonają artyści z Ukrainy, Białorusi i Polski: Serhij Żadan (UA), Ola Mychajluk (UA), Aleksy Worsoba (BY), Tomasz Sikora (PL), Sergiej Pilawec (UA) i ART POLE (UA).

Co w Arsenale?

We współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku odbędą się dwa wydarzenia: performans Asia Live! Singapur, podczas którego zaprezentują się artyści Ezzam Rahman, Natasha Wei, Justin Lee i Nicole Phua; a także Tydzień Radykalnej Obfitości - warsztaty kulinarne z kuchni post-jarskiej, pokaz filmu "Dominion", któremu towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem Jasia Kapeli i Jarosława Urbańskiego oraz Uczta, podczas której będzie można skosztować eksperymentalnych potraw kuchni roślinnej.

SIKSA, ważny panel i muzyka

Zapowiada się też intensywny artystycznie wieczór z duetem SIKSA, czyli performance/koncert, pokaz filmu "SIKSA. Stabat Mater Dolorosa" oraz spotkanie.

Interesująco zapowiada się także panel dyskusyjny "Wolność i cenzura w czasach postprawdy". O swoich doświadczeniach i przemyśleniach rozmawiać będą aktywnie działający w sferze kultury: Anda Rottenberg, Edwin Bendyk, Alex Freiheit, ks. Wojciech Lemański, Tomasz Sikora, Joanna Wichowska i Serhij Żadan.

W ramach muzycznej odsłony festiwalu usłyszymy zespoły Polo (Wielka Brytania) i Sonar (Polska).



Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: 34. Dni Sztuki Współczesnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

992 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39