Do Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przybyło żołnierzy. Złożyli już przysięgę

2022.05.29 08:08
W sobotę do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przybyło ponad 100 nowych żołnierzy, którzy w Supraślu złożyli przysięgę wojskową.
Do Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przybyło żołnierzy. Złożyli już przysięgę
Fot: WOT

100 nowych żołnierzy w WOT

W sobotę, w Supraślu miała miejsce trzecia przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów w tym roku. Po raz pierwszy odbyła się poza terenem wojskowym. Udział w wydarzeniu wzięło wiele osób, nie tylko rodzin żołnierzy, ale też mieszkańców Supraśla, turystów i miłośników militariów. Przybyli mogli uczestniczyć nie tylko w przysiędze, ale też obejrzeć sprzęt wojskowy, który jest używany przez WOT i 16. Dywizję Zmechanizowaną.

Dołączacie do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w piątą rocznicęfunkcjonowania naszej jednostki. Od tej chwili także Wy będziecie tworzyć historię Wojsk Obrony Terytorialnej wnosząc swój wkład w bezpieczeństwo naszego regionu - powiedział płk Sławomir Kocanowski do uczestników przysięgi wojskowej w Supraślu.

Podczas wydarzenia odczytano też specjalny list ministra obrony narodowej:

- Bezpieczeństwo państwa i jego obywateli nie jest wartością daną raz na zawsze. Jego zapewnienie to proces, który wymaga wielkiego wysiłku i poświęcenia. Przekonujemy się o tym każdego dnia, patrząc jak nasi ukraińscy sąsiedzi bohatersko stawiają czoła bezprawnej inwazji Federacji Rosyjskiej. Dlatego cieszę się, że wstąpiliście do Wojsk Obrony Terytorialnej - to wyraz Waszego patriotyzmu oraz zrozumienia dla potrzeb Ojczyzny - napisał Mariusz Błaszczak.

W sobotę przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło 73 ochotników. Osoby te będą służbę wojskową łączyć z codziennymi obowiązkami. Średnia wieku ochotników wyniosła 30 lat, a 18% stanowiły kobiety. Tym razem do terytorialsów dołączyli m.in. uczniowie, studenci, ratownik medyczny, członek kadry Polski w futsalu, mistrz województwa podlaskiego w boksie, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, kierowca zawodowy oraz mechanik.

Do terytorialnej służby wojskowej powołano też 30 żołnierzy rezerwy. Dzięki temu szeregi WOT zwiększyły się o ponad 100 osób.

Jak się zgłaszać?

Osoby zainteresowane służbą mogą zarejestrować się na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego i wypełnij swoje dane. Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień skontaktuje się z każdym zgłaszającym i umówi do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pytania można także kierować Do Wojskowej Komisji Uzupełnień:
- Portal Rekrutacyjny: nr tel. 261 398 251;
- Terytorialna służba wojskowa: nr tel. 261 398 252;
- Służba przygotowawcza: nr tel. 261 398 253;

Można także skorzystać z ogólnopolskiej infolinii: 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy chętnie i odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące służby i rekrutacji.

Aplikować można też przez portal www.zostanzolnierzem. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu dwóch tygodni dostanie wiadomość, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, które jest nieopodatkowane. Do tego może mu zostać przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Żołnierze WOT korzystają również z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych.

Kolejne terminy szkoleń kandydatów do służby:
- osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 01-16.07; 02-17.09; 18.11-03.12; 17-18.12 + 14 dni w ferie zimowe w 2023;
- żołnierze rezerwy: 09-16.07; 10-17.09; 26.11-03.12; 17-18.12 + 6 dni w ferie zimowe w 2023.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39