Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 27 lutego. Komu przysługuje?

2022.02.04 10:58
Do 6 lutego województwie podlaskim trwają ferie. Po nich nie wszystkie dzieci wrócą wówczas do nauki w szkołach. Niestety w związku z kolejną falą pandemii można spodziewać się, że poszczególne klasy będą na kwarantannach.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 27 lutego. Komu przysługuje?
Fot: pixabay.com

Rodzice oraz opiekunowie mają możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 27 lutego. Takie świadczenie przysługuje na opiekę do dziećmi do lat 8 lub starszymi dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością, gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu koronawirusa.

- Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności oraz rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Świadczenie przysługuje na czas nauki zdalnej od 1 do 27 lutego, gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta lub z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym, tj. część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. Świadczenie przysługuje także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub dzienny opiekun - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ten zasiłek nie przysługuje jednak rodzicom, którzy mają starsze dzieci. Jest to spory problem, zwłaszcza, że do 27 lutego klasy V-VIII będą uczyć się zdalnie. O ile ucznia klasy VIII raczej bez problemu można zostawić samego w domu, o tyle w przypadku ucznia klasy V już niekoniecznie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może dostać także osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenia nie dostanie jednak w przypadku, gdy dzieckiem może zaopiekować się drugi rodzic/opiekun, który np. jest bezrobotny czy korzysta z urlopu rodzicielskiego. Świadczenie wynosi 80% wynagrodzenia i wypłacane jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica.
Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1061 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39