Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie dla każdego. Kto go nie dostanie?

2020.11.17 08:46
Od 9 do 29 listopada obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak się okazuje, wielu rodziców nie może z niego skorzystać m.in. pielęgniarki, lekarze, osoby bezrobotne lub na urlopie wychowawczym.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie dla każdego. Kto go nie dostanie?
Fot: Pixabay

Kto nie otrzyma zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 9 do 29 listopada. Jednak nie wszyscy rodzice mogą z niego skorzystać.

- Zasiłku nie otrzymają rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujący zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ponieważ szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I-III - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) województwa podlaskiego.

Dodatkowego zasiłku nie mogą otrzymać rodzice, którzy pomimo otwartej placówki sami zdecydują, że dziecko zostanie w domu.

- Zasiłek ten nie przysługuje także, jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego – mówi rzeczniczka.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach.

Pomoc w dobie pandemii

Każdy ubezpieczony rodzic może skorzystać ze świadczenia, jeżeli przedszkole, klub dziecięcy, szkoła czy żłobek nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania placówki.

- Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku – dodaje Katarzyna Krupicka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do 8 lat oraz nad starszymi, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1206 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39