Dokładnie 20 lat temu Polska dołączyła do Unii Europejskiej

2024.05.01 11:00
Dziś (1 maja) obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dokładnie 20 lat temu Polska dołączyła do Unii Europejskiej
Fot: Pixabay

To już 20 lat!

W orędziu przygotowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę na tę okrągłą rocznicę można przeczytać:

- 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy i stało się to naszym wspólnym udziałem.

Poza Polską, do Unii Europejskiej dołączyły w 2004 roku także: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr oraz Malta. Było to największe rozszerzenie w całej historii Wspólnoty.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce uroczystość wciągnięcia na maszt flagi Unii Europejskiej z udziałem przedstawicieli władz państwowych i kościelnych: Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Premiera Leszka Millera oraz Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

- Oto dzisiaj marzenia stają się rzeczywistością. Oto dzisiaj Polska wraca do europejskiej rodziny. Polki, Polacy, Europejczycy. Witajcie we wspólnej Europie - te słowa wypowiedział dokładnie 20 lat temu ówczesny prezydent Polski - Aleksander Kwaśniewski.

Białystok również świętuje

Podczas uroczystości miejskich zorganizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego, na Rynku Kościuszki w Białymstoku podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej.

Z tej okazji centrum naszego miasta przyozdobione zostało flagami europejskimi, narodowymi i miejskimi. Dokładnie o godzinie 12:00, w środę (1 maja) usłyszymy dobrze znaną każdemu Polakowi pieśń - "Odę do Radości". Hymn Unii Europejskiej odegrany zostanie przez muzyków Miejskiej Orkiestry Dętej im. F. Mocarskiego.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1434 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39