Doktor Esperanto - komiks o Ludwiku Zamenhofie

dodane dnia: 2014-12-04 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-12-15
Doktor ESPERANTO jest próbą przybliżenia postaci Patrona CLZ. Do opowieści o życiu i dokonaniach Ludwika Zamenhofa wybraliśmy formę komiksu, by stworzyć wydawnictwo atrakcyjne dla młodych odbiorców. Jednocześnie staraliśmy się, by książka zawierała jak najwięcej faktów z życia samego Zamenhofa oraz choćby minimalny zasób informacji związanych z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Dzięki temu Doktor ESPERANTO ma szansę stać się satysfakcjonującą lekturą dla czytelników niezależnie od wieku. Scenariusz napisał Wojciech Łowicki. Autorem rysunków jest Daniel Baum.

Daniel Baum
ur. w Łodzi w 1982 roku. W 2002 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, a po kolejnych pięciu latach, w grudniu 2008 roku, uzyskał tytuł magistra na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Wraz z prof. Gabrielem Kołatem i rysownikami Wojtkiem Prokopem i Danielem Gembusem tworzy grupę COMIX’sage, z którą wydał albumy COMIX’sage (wyd. Afres 2009) oraz T-Raperzy znad Wisły: Misja Mars (wyd. Afres 2009). Oprócz tego jest autorem m.in. okładki do płyty T-Raperów znad Wisły Ekshumacja 2 (wyd. AGORA SA 2009), okładek płyt zespołu Samokhin Band „Samokhin Band” (wyd. EMI Music Poland 2008) i „Perestroika” (wyd. Radio Łódź 2013), ilustracji do rządowej kampanii społecznej przeciwko dyskryminacji (www.siecrownosci.gov.pl). Poza tym, wraz z Pauliną Królikowską, scenarzystką wyróżnionego przez MPW komiksu „Stąd do Wolności”, który jest zarazem pierwszym na skalę międzynarodową komiksem z alfabetem Braille’a, integrującym czytelników widzących i niewidomych, niestrudzenie pracuje nad rozpowszechnieniem tego pomysłu. Pracował również jako asystent w pierwszej w Polsce Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prowadzonej przez prof. Gabriela Kołata. Prowadzi także prelekcje i warsztaty rysunkowo-malarskie oraz komiksowe w ramach różnych wydarzeń, w tym podczas festiwalu „mŁodzi z pasją” w 2012 roku oraz, w 2013 roku, w ramach obchodów 68. rocznicy wyzwolenia Łodzi spod okupacji hitlerowskiej. Na co dzień pracuje w branży reklamowej jako rysownik, grafik i storyboardzista oraz prowadzi pracownię aerografu airbrushing.pl W ramach tej działalności wykonał m.in. malowanie artystyczne deski kitesurfingowej dla miliardera i filantropa, sir Richarda Bransona. Jest autorem ilustracji i rysunków do filmu dokumentalnego „Ikony srebrnego ekranu” o Stanisławie Mikulskim i innych gwiazdach kina PRL. Zapalony twórca komiksów historycznych, szczególnie tych związanych z I i II wojną światową.

Wojciech Łowicki
ur. 1972 r., absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. W 1997 r. współorganizował pionierską wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego pt. "Komiks polski 1957-1991". Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie). Działacz na rzecz powstania Muzeum Komiksu Polskiego. Pomysłodawca, współorganizator oraz dyrektor artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Za działa lność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Godz. 18.00
Gość specjalny: Daniel Baum, autor rysunków.
Prowadzący: Andrzej Kłopotowski.

Tylko podczas spotkania komiks w cenie promocyjnej.
Po spotkaniu zapraszamy na urodzinowy tort!
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1226 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39