Dotacje na założenie własnej firmy i płatne staże dla osób młodych

2014.07.04 00:00
PUP w Białymstoku zachęca bezrobotnych do 25. roku życia do korzystania z bezzwrotnych dotacji na zakładanie własnych firm oraz odbywania płatnych staży. Wszystko w ramach projektu "Podejmij kluczową decyzję", który jest współfinansowany ze środków unijnych.
Dotacje na założenie własnej firmy i płatne staże dla osób młodych
Fot: MC
Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

W ramach zarezerwowanych funduszy Powiatowy Urząd Pracy organizuje staże oraz przyznaje bezzwrotne dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.

Chcesz założyć własny biznes? Złóż wniosek o dotacje

- W tym projekcie stawiamy na młodych. Jeśli osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP w Białymstoku ma pomysł na prowadzenie firmy, dokonała rozpoznania rynku, jest zdeterminowana, nie boi się ryzyka i ma chęć działania może ubiegać się o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej - informuje Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy urzędu.

Wysokość dotacji to kwota do 20 tys. złotych. Aby nie zwracać otrzymanych pieniędzy, bezrobotny jest zobowiązany do prowadzenia działalności przez okres minimum jednego roku.
- Wiemy, że młodym ludziom jest trudno na obecnym rynku pracy, dlatego też chcemy dać szansę osobom, które nie mają doświadczenia, stażu pracy, ale mają świetny pomysł i kwalifikacje zgodne z profilem prowadzenia przyszłej działalności - dodaje Tulkis.

Aby ubiegać się o dotację wystarczy wykształcenie kierunkowe lub ukończenie kursu, szkolenia związanego z kierunkiem przyszłej działalności i przygotowany wniosek.

- Przez 7 lat dzięki naszemu wsparciu powstało 2 416 firm w różnych branżach: sklepy internetowe, usługi projektowo-architektoniczne, usługi budowlane, usługi fryzjersko–kosmetyczne, działalność handlowa, usługi fotograficzne oraz usługi mechaniczne. Niektóre z firm rozwinęły się i tworzą nowe miejsca pracy, są naszymi partnerami na rynku pracy - opisuje rzecznik.

Urząd zorganizuje staże jeszcze dla 100 osób

Z przyznanych środków urząd organizuje także staże, dzięki którym bezrobotni nabywają umiejętności praktyczne poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Organizator stażu (pracodawca) nie ponosi kosztów związanych z organizacją stażu, a bezrobotnemu w okresie jego odbywania przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku, czyli 997,40 zł brutto wypłacane przez urząd pracy. Opłaca on także koszty badań lekarskich oraz składki do ZUS.
- Przypominamy, że okres odbywania stażu wlicza się do ogólnego stażu pracy - komentuje Tulkis.

Od 2008 r., czyli od momentu kiedy urząd zaczął realizować projekt "Podejmij kluczową decyzję", udało się zorganizować 2 748 staży na różne stanowiska pracy, m.in. informatyka, asystenta prawnego, sprzedawcy, referenta, pomocy księgowej czy mechanika samochodowego.

- Ta forma pomocy szczególnie ważna jest dla osób młodych wchodzących na rynek pracy. W chwili obecnej posiadamy jeszcze pieniądze na staże dla ok. 100 osób oraz na dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej dla ok. 300 osób - mówi rzeczniczka.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

936 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39