Dwa duże sukcesy UDSK. Nowa profesor i nowy patent

2022.09.14 16:01
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku ma nową profesor. UMB przekazał też informację o zatwierdzonym patencie.
Dwa duże sukcesy UDSK. Nowa profesor i nowy patent
Fot: UDSK/FB

Nowa profesor w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Katarzyna Taranta-Janusz, zastępca kierownika Kliniki Pediatrii i Nefrologii Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Klinicznego otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Nowa profesor od początku swojej pracy zawodowej była związana z oddziałem o profilu nefrologicznym. Tam pogłębiała swoją wiedzę z pediatrii, a następnie nefrologii dziecięcej. Prof. Katarzyna Taranta-Janusz zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci z problemami nefrologicznymi i urologicznymi. Od 2021 roku jest również konsultantem w dziedzinie nefrologii dziecięcej województwa podlaskiego.

Profesor Taranta-Janusz wielokrotnie była doceniana za swoją pracę i nagradzana za działalność naukową na rzecz uczelni (nagrody indywidualne oraz zespołowe J.M. Rektora UMB). Była również laureatem nagród Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w konkursach "Aktywny Młody Naukowiec" i "Wybitny Młody Naukowiec".

UMB uzyskał nowy patent

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku poinformował o kolejnym sukcesie uczelni. Troje naukowców: Anna Bielawska, Krzysztof Bielawski i Anna Szymanowska przy współpracy z dr. hab. Mariuszem Mojzychem z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz z dr Katarzyną Kotwicą-Mojzych i Zofią Bernat z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie patentowali pochodne disulfonamidowe, które wykazujące aktywność przeciwnowotworową – w szczególności względem komórek raka sutka – umożliwiają skuteczniejszą terapię.

Patent może być bardzo ważny dla wielu kobiet. Rokrocznie raka piersi diagnozuje się u 19 tys. Polek. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia w Warszawie w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2%. Po operacji u chorych często stosuje się klasyczną chemioterapię, podaje leki hormonalne lub nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie.

"Leczenie systemowe znajduje zastosowanie szczególnie w przypadkach, w których stwierdzono obecność przerzutów odległych. Takie postępowanie łagodzi objawy zaawansowanego nowotworu, może prowadzić do remisji ognisk przerzutowych oraz wyraźnie przedłużać życie" - informują przedstawiciele UMB.

Wysoką aktywność biologiczną nowo zsyntetyzowanych pochodnych wykazano w prowadzonych badaniach in vitro. wiązki te charakteryzują się silnym działaniem cytotoksycznym, cytostatycznym i antyproliferacyjnym, w szczególności w stosunku do komórek nowotworów piersi, co wskazuje na potencjalne zastosowanie ich w leczeniu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1264 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39