Dwie gminy z Podlaskiego przyczynią się do rozwoju komunikacji elektrycznej

2017.02.25 15:02
Przedstawiciele rządu i samorządów zainaugurowali współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Wśród 41 gmin biorących udział w programie znalazły się 2 z woj. podlaskiego - Łomża i Sokółka.
Dwie gminy z Podlaskiego przyczynią się do rozwoju komunikacji elektrycznej
Fot: UM Białystok

Listy intencyjne o porozumieniu dotyczącym rozwoju elektromobiloności podpisali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najważniejsi są jednak samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, w tym z Łomży i Sokółki, reprezentujący niemal 45% taboru autobusowego w Polsce.

Jednym z istotnych celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej. Już teraz sygnatariusze porozumienia zadeklarowali chęć zakupu w sumie 780 takich pojazdów.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej jakiś czas temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju tej dziedziny w całej Polsce.

Poza kwestią zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, porozumienie obejmuje też inne obszary współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności w Polsce.

Chodzi m.in. o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych, wspólny udział w pracach badawczych dotyczących rozwoju elektromobilności w Polsce czy przygotowanie księgi dobrych praktyk przy wprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu miejskiego i samochodowego.

W ramach programu "Elektromobilność" uruchamianych jest też szereg inicjatyw konkursowych dedykowanych programowi. Jedną z nich jest "Bezemisyjny Transport Publiczny". Chęć udziału w nim zadeklarował Białystok.

Dodatkowo, dzięki 1,5 mld zł z Programu Polska Wschodnia Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn i Rzeszów otrzymały szansę na realizację 14 inwestycji rozwijających ekologiczną komunikację miejską wartych łącznie 2,1 mld zł. Wnioski o dofinansowanie wszystkich projektów zostały już złożone.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1522 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39