Dyrektor łomżyńskiego szpitala odwołany. Za ujemne wyniki finansowe

2019.01.29 14:29
Roman Nojszewski nie jest już dyrektorem łomżyńskiego szpitala. Zarząd województwa odwołał go m.in. za ujemne wyniki finansowe placówki oraz decyzję o podwyżkach dla personelu mimo tego, że nie było na to pieniędzy w budżecie jednostki.
Dyrektor łomżyńskiego szpitala odwołany. Za ujemne wyniki finansowe
Fot: Wrota Podlasia

Zarząd Województwa Podlaskiego odwołał dyrektora łomżyńskiego szpitala - Romana Nojszewskiego. Władze naszego regionu decyzję o odwołaniu dyrektora podjęli na podstawie wielu danych, które, ich zdaniem, nie dają podstaw do dalszej merytorycznej współpracy.

Chodzi m.in. o doprowadzenie placówki do bardzo złej sytuacji finansowej. Roman Nojszewski został powołany na dyrektora łomżyńskiego szpitala z końcem lipca 2017 roku. Wyniki finansowe jednostki - w ciągu 1,5 roku zarządzania - to rezultat pozytywny jedynie na koniec 2017 roku. Natomiast rok później odnotowano stratę na poziomie 4 526 759,99 zł. Do tego Roman Nojszewski prognozował, że obecny rok ma ponownie zakończyć wynikiem ujemnym, tym razem w kwocie: - 13 098 000,00 zł.

- Plan finansowy przedstawiony przez dyrektora na rok 2019, po raz pierwszy w historii województwa podlaskiego, zakłada świadome obciążenie budżetu województwa kwotą do pokrycia w wysokości 4 948 000,00 zł - twierdzą przedstawiciele zarządu.

Inne przyczyny odwołania Romana Nojszewskiego to: nieracjonalne decyzje o podwyżkach dla personelu – mimo braku ich pokrycia w budżecie placówki, nierzetelne informacje przedstawiane zarządowi województwa w dokumentach finansowych (np. plan finansowy na rok 2018 nie wskazywał rzeczywistych zobowiązań i zaniżał koszty szpitala o blisko 5 mln zł, korekty dokonano dopiero po pół roku) oraz chaos zarządczy skutkujący brakiem racjonalnego zarządzania finansami szpitala – co wykazał audyt sprawdzający przeprowadzony jesienią 2018 roku.

Uchwała zarządu województwa od razu wchodzi w życie. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy (z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, bez obowiązku świadczenia pracy). Jednocześnie zarząd planuje - na początku marca - ogłosić konkurs na nowego szefa łomżyńskiego szpitala. Do czasu powołania nowego dyrektora jego obowiązkami zajmuje dotychczasowy zastępca ds. medycznych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39