Dyspensa od mszy świętej - jest decyzja metropolity białostockiego

2020.03.13 14:33
W związku z epidemią koronawirusa metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda wydał szczegółowe zarządzenie dotyczące prewencyjnych środków ostrożności na terenie Archidiecezji Białostockiej.
Dyspensa od mszy świętej - jest decyzja metropolity białostockiego
Fot: archibial.pl
Metropolita Białostocki Abp Tadeusz Wojda wydał specjalne zarządzenie

W piątek (13.03) metropolita białostocki wydał oficjalne rozporządzenie w związku z epidemią koronawirusa.

Jeżeli czujemy obawę przez zarażeniem, to nie musimy iść do niedzielną mszę. Dyspensa metropolity oznacza, że nieobecność w kościele nie będzie grzechem.

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej obowiązuje do dnia 29 marca br. Dotyczy czterech grup osób: w podeszłym wieku; z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.); dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę; a także osób, które po prostu czują obawę przed zarażeniem.

- Jednocześnie gorąco zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe Mszy Świętych i innych nabożeństw - zaapelował metropolita.

Drzwi jednak będą otwarte

Wierni, którzy będą chcieli uczestniczyć w liturgii, będą musieli przestrzegać zasad, które zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu metropolity.

Nie będzie można podawać sobie dłoni podczas "przekazywania znaku pokoju". Zamiast tego będzie obowiązywało skinienie głową.

- "Cześć Krzyżowi i relikwiom należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego" - czytamy w rozporządzeniu.

Ponadto kropielnice kościelne nie będą napełniane wodą święconą, a kapłani przed rozpoczęciem mszy będą musieli dokładnie umyć dłonie i przestrzegać zasad higieny.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1567 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39