Działka KZK przy ul. Jurowieckiej. Zainteresowanie było spore, ale przetarg odwołano

2023.03.06 15:58
Kilka dni przed planowanym rozstrzygnięciem Komunalny Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. obsługujący Białostocką Komunikację Miejską unieważnił przetarg na sprzedaż atrakcyjnej nieruchomości przy ul. Jurowieckiej.
Działka KZK przy ul. Jurowieckiej. Zainteresowanie było spore, ale przetarg odwołano
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Przetarg na sprzedaż terenu przy ul. Jurowieckiej, gdzie mieści się zajezdnia KZK odwołano. Oficjalnie - bez podania powodu. Taką możliwość dopuszczało ogłoszenie przetargowe.

- Zakładamy ogłoszenie drugiego przetargu, z pewnymi poprawkami - zapowiada prezes zarządu Andrzej Świętoński.

Jak mówi, w pierwszym przetargu nie było żadnych poważnych uchybień, ale chodzi bardzo znaczną kwotę, więc spółka nie chciałaby, by ze sprzedażą wiązały się jakiekolwiek niejasności. A było do przetargu sporo pytań. Stąd decyzja o unieważnieniu i ogłoszeniu nowego.

Jednocześnie prezes nie ukrywa, że zainteresowanie działką już przy ogłoszeniu pierwszego przetargu było bardzo duże.

- Kwota jest bardzo duża, ale nieruchomość jest bardzo atrakcyjna. To ostatni tak atrakcyjny teren w centrum - podkreśla prezes KZK.

Spółka już przygotowuje dokumentację drugiego przetargu i wkrótce ma zamiar go ogłosić. Rozstrzygnięcie planowane jest w drugiej połowie czerwca.

Przymiarki do sprzedaży działki, na której mieści się zajezdnia KZK trwają od kilku lat. Przetarg ogłoszono jednak dopiero w styczniu tego roku, bowiem czekano na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, w taki sposób, by dopuszczał budowę wysokich bloków, co dawałoby szansę na intratną sprzedaż nieruchomości.

Teren należący do KZK zamknięty w kwartale Jurowiecka - Poleska - Nowogródzka - Ciepła ma 1,5559 ha. Znajduje się tam dziewięć budynków z 1990 r., wykorzystywanych jako elementy bazy komunikacji miejskiej: socjalny o powierzchni zabudowy 517 m2, biurowy o powierzchni zabudowy 323 m2, portiernia o powierzchni zabudowy 73 m2, zespół hal naprawczych wraz z magazynem o powierzchni zabudowy 3 440 m2 oraz budynek diagnostyki z magazynem o powierzchni zabudowy 449 m2.

Nieruchomość ma nieregularny kształt. Najwęższa to wjazd od strony ul. Jurowieckiej, ale zasadnicza część, w głębi, to zwarty obszar. Przeważająca część terenu, niezabudowana obiektami kubaturowymi jest utwardzona, pełni rolę wewnętrznych ciągów komunikacyjnych, placów manewrowych oraz miejsc postojowych. Na nieruchomości znajdują się elementy sieci: elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej a także słupy oświetleniowe i maszt. Rosną też pojedyncze drzewa (świerki, sosny, modrzewie, klony jesionolistne oraz żywotniki).

Obsługa komunikacyjna terenu jest zapewniona zarówno od strony ul. Jurowieckiej jak i od ul. Nowogródzkiej.

Na terenie zajezdni KZK, w różnych jego miejscach, mogą powstać bloki wraz z lokalami usługowymi. Od ul. Nowogródzkiej i Poleskiej zabudowa może mieć do 21 m (z wycofaniem dwóch najwyższych kondygnacji o minimum 2 m względem elewacji frontowej niższych kondygnacji tych budynków), od ul. Jurowieckiej - maksimum 18 m (z wycofaniem kondygnacji realizowanych powyżej wysokości 14 m o minimum 2 m względem elewacji frontowej niższych kondygnacji), natomiast w środku terenu mogą powstać bloki nawet 35-metrowe. Na części terenu dopuszcza się także budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną.

Cena wywoławcza działki ustalona w pierwszym przetargu to 48,5 mln zł.

Spółka KZK obecnie buduje nową zajezdnię przy ul. Zacisze.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1621 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39