Działka w centrum za 48,5 mln! Ogłoszono przetarg

2023.01.04 18:30
Komunalny Zakład Komunikacyjny wystawił na sprzedaż swoją perłę w koronie - ponad półtorahektarową działkę przy ul. Jurowieckiej. Cenę wywoławczą nieruchomości ustalono na 48,5 mln zł.
Działka w centrum za 48,5 mln! Ogłoszono przetarg
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Przymiarki do sprzedaży działki, na której mieści się zajezdnia KZK trwają od kilku lat. Do tej pory na to się nie decydowano, gdyż miasto chciało zmienić obowiązujący dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego tak, by dopuszczał budowę wysokich bloków. To dawałoby szansę na intratną sprzedaż nieruchomości. Dla KZK nie była ona funkcjonalna - swoją nową zajezdnię spółka zaczęła budować przy ul. Zacisze.

Po wielu perturbacjach, w lipcu minionego roku, Rada Miasta ostatecznie zgodziła się na kolejne bloki w kwartale Jurowiecka - Poleska - Nowogródzka - Ciepła.

Teraz KZK zrobiło to, do czego od dawna przymierzało się - należąca do miejskiej spółki działka poszła pod młotek.

Nieruchomość ma 1,5559 ha. Zabudowana jest 9 budynkami powstałymi w 1990 r., wykorzystywanymi jako elementy bazy komunikacji miejskiej. To m.in.: budynek socjalny o powierzchni zabudowy 517 m2, budynek biurowy o powierzchni zabudowy 323 m2, portiernia o powierzchni zabudowy 73 m2, zespół hal naprawczych wraz z magazynem o powierzchni zabudowy 3 440 m2 oraz budynek diagnostyki z magazynem o powierzchni zabudowy 449 m2.

Nieruchomość ma nieregularny kształt - węższą część stanowi wjazd od strony ul. Jurowieckiej, ale zasadnicza część, w głębi, to zwarty obszar. Przeważająca część terenu, niezabudowana obiektami kubaturowymi jest utwardzona, pełni rolę wewnętrznych ciągów komunikacyjnych, placów manewrowych oraz miejsc postojowych. Na nieruchomości znajdują się elementy sieci: elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej a także słupy oświetleniowe i maszt. Rosną też pojedyncze drzewa (świerki, sosny, modrzewie, klony jesionolistne oraz żywotniki).

Obsługa komunikacyjna terenu jest zapewniona zarówno od strony ul. Jurowieckiej jak i od strony ul. Nowogródzkiej.

Wg uchwalonego latem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Jurowieckiej i Nowogródzkiej, nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługową, w tym obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną.

Na terenie zajezdni KZK, w różnych jego miejscach, dopuszcza się różną wysokość zabudowy. Od ul. Nowogródzkiej i Poleskiej może mieć ona maksymalnie 21 m (z wycofaniem dwóch najwyższych kondygnacji o minimum 2 m względem elewacji frontowej niższych kondygnacji tych budynków), od ul. Jurowieckiej maksimum 18 m (z wycofaniem kondygnacji realizowanych powyżej wysokości 14 m o minimum 2 m względem elewacji frontowej niższych kondygnacji), natomiast w środku terenu mogą powstać bloki nawet 35-metrowe.

Cena wywoławcza działki to, nie bagatela, 48,5 mln zł.

Przetarg odbędzie się 7 marca o godz. 12.00, w sali konferencyjnej KZK przy ul. Jurowieckiej 46. Do 3 marca zainteresowani muszą wpłacić 4,85 mln zł wadium.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
Gorbaks Pomniki z granitu
Gorbaks Pomniki z granituul. Sobolewska 9
15-509 Sobolewo k. Białegostoku

Więcej informacji
1743 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39