E-konsylium ma pomóc w szybszej diagnozie pacjentów

2023.05.08 14:52
Dzięki e-Konsylium, nawet pacjent który trafi do lekarza w małej miejscowości będzie mógł otrzymać szybko diagnozę i propozycję leczenia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy program.
E-konsylium ma pomóc w szybszej diagnozie pacjentów
Fot: Ministerstwo Zdrowia

Projekt e-Konsylium będzie w Polsce nowością. Ma on umożliwić e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.

- To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

W praktyce za pośrednictwem specjalnej platformy powstałej pod nadzorem i ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

- Narzędzia elektroniczne już od dłuższego czasu wspierają pacjentów i lekarzy. Mamy na tym polu jako Polska niemałe dokonania. Jest przecież e-recepta, e-skierowania, czy e-dokumentacja medyczna. E-konsultacje to rozwiązanie, które pomoże pacjentowi w szybszej diagnostyce – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. A po tej dacie będzie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na niego ponad 20 mln zł.

Pilotaż rozpoczął się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie możliwe będą konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Łącznie działać będzie osiem sieci w ramach projektu e-konsylium: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1466 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39