Eco-rewolucja w podlaskich zawodówkach

2021.03.12 16:29
500 uczniów szkół zawodowych z Białegostoku i okolic weźmie udział w stażach, seminariach czy praktykach zawodowych.
Eco-rewolucja w podlaskich zawodówkach
Fot: Pixabay

Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF) zrealizuje nowy projekt dotyczący modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie gmin zrzeszonych w BOF, czyli: Supraśl, Zabłudów, Wasilków, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Czarna Białostocka, Łapy i Turośń Kościelna.

Potrzeby rynku lokalnego

Projekt przyczyni się do podniesienia kompetencji 500 uczniów i 30 nauczycieli z 14 szkół zawodowych. Zapewni on przede wszystkim lepsze dopasowanie systemów kształcenia do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy. Głównymi założeniami projektu jest praktyczna nauka zawodu poprzez ścisłą współpracę z pracodawcami.

- Czternaście szkół zawodowych z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego przejdzie prawdziwą Eco-rewolucję. Skupienie się na prognozowaniu umiejętności uczniów i praktyczna nauka zawodu w ścisłej współpracy z pracodawcami przyniesie wiele korzyści. Pracodawcy zyskają odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i nie będą musieli ich szukać poza granicami naszego województwa. Dodatkowo kształcenie będzie ukierunkowane na tematykę pro środowiskową, czyli taką gdzie nade wszystko dbamy o nasze środowisko i zasoby - mówił marszałek Artur Kosicki.

EcoCentrum Kompetencji

Dzięki projektowi powstanie EcoCentrum Kompetencji BOF, które będzie realizowało wiele uzupełniających się działań. Uczniowie wezmą udział m.in. w stażach i praktykach zawodowych, projektach badawczo-rozwojowych, seminariach branżowych, a także w badaniach potrzeb kompetencyjnych regionalnych firm.

W ramach projektu zaplanowano również prowadzenie dwóch laboratoriów - edukacyjnego i demonstracyjnego. Wszystkie te działania będą ukierunkowane tematycznie na efektywność gospodarowania energią i zasobami.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2021-2023. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia sięga 5 mln zł z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ok. 4,7 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1255 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39