Eksperyment w Białymstoku. Dzieci czytają psom

2016.07.07 08:12
W białostockim schronisku dla zwierząt zainaugurowano edukacyjną akcję, podczas której dzieci czytały książki psom.
Eksperyment w Białymstoku. Dzieci czytają psom
Fot: UM Białystok

Grupa dzieci przebywających na półkoloniach odwiedziła schronisko dla zwierząt przy ul. Dolistowskiej w Białymstoku, by poczytać psom książkę "Agata i tajemnice psiego świata" białostoczanki Gabrieli Drwięgi. Została ona wybrana nieprzypadkowo. Porusza tematykę związaną z bezpiecznym zachowywaniem się w obecności psów, skierowana jest do dzieci, rodziców i dogoterapeutów.

A wszystko to w ramach edukacyjnej akcji, która ma przynieść korzyści obu stronom eksperymentu.

Dzieci, czytając tę książkę na głos, uczą się empatii i właściwego postępowania wobec zwierząt, a jednocześnie doskonalą umiejętność płynnego czytania. Takie zajęcia zawierają elementy amerykańskiego programu R.E.A.D., który od wielu lat z powodzeniem prowadzony jest w USA – dzieci czytają psom książki, a przez to zwiększa się ich zainteresowanie literaturą i czytelnictwem.

Korzyści odczuwają również podopieczni schroniska. Wystraszone psy, dzięki kontaktom z dziećmi, przestają z czasem bać się ludzi, w trakcie czytania wyciszają się i uspokajają. To wszystko przekłada się na większą liczbę adopcji.

Do końca wakacji zaplanowanych jest jeszcze kilka podobnych spotkań - 14 lipca i 19 sierpnia. Pomagać w tych akacjach będą obecni podczas zajęć wolontariusze, którzy od kilku miesięcy znacząco wspierają białostockie schronisko.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

650 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39