Ekspresówka coraz bardziej ekspresowa. Z S8 znikają kolejne ograniczenia

2018.12.27 16:13
Kolejny odcinek trasy Białystok - Warszawa można pokonać z wyznaczoną dla dróg ekspresowych prędkością 120 km/h. Tym razem ograniczenia zdjęto pomiędzy Mężeninem a Jeżewem.
Ekspresówka coraz bardziej ekspresowa. Z S8 znikają kolejne ograniczenia
Fot: GDDKiA

Można szybciej

Znikają kolejne ograniczenia prędkości do 100 km/h na trasie S8 łączącej Białystok i Warszawę. Kolejnym odcinkiem, na którym do tego doszło, jest etap od Mężenina do Jeżewa. Wprawdzie ciągle obowiązuje tam czasowa organizacja ruchu, ale za wyjątkiem odcinków drogi położonych wzdłuż nieczynnych jeszcze Miejsc Obsługi Podróżnych od połowy grudnia tego roku można już jeździć 120 km/h, tak jak przewiduje docelowa organizacja ruchu i pozwalają przepisy na trasach ekspresowych.

Odcinek S8 Mężenin – Jeżewo został udostępniony kierowcom prawie rok temu - 30 grudnia 2017 r. Od tego czasu trwały tam różne prace wokół drogi głównej i dlatego obowiązywały ograniczenia prędkości do 100 km/h. Ostatnio jednak zakończyły się roboty przy drodze głównej, m.in. przy wygrodzeniach pasa drogowego i stąd - od 11 grudnia – ograniczenia prędkości zostały zawężone tylko do fragmentów przylegających do ciągle zamkniętych MOP-ów - Cibory Północ i Cibory Południe. Są też ograniczenia w rejonie jednego z wiaduktów, który nie został jeszcze odebrany i póki co jest zamknięty.

W sumie na odcinku o długości 14,3 km ograniczenia obowiązują na niespełna 1,7 km, na pozostałych samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością "kodeksową", chociaż dla wielu kierowców jest to pewnie próg minimum.
 
To już kolejne

Przypomnijmy, że w październiku tego roku, po ponad 15 latach, skończyła się budowa wszystkich etapów S8, wówczas też zniknęły pierwsze ograniczenia prędkości z dwóch odcinków trasy Białystok - Warszawa. Na początku października stało się to między granicą województwa a obwodnicą Zambrowa, a pod koniec tego samego miesiąca – między Ostrowią Mazowiecką a granicą województw.

Tym samym po grudniowej zmianie organizacji ruchu na odcinku Mężenin – Jeżewo, wjeżdżając na obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej, właściwie aż do Białegostoku (z wyłączeniem wspomnianych wcześniej miejsc) pokonujemy ponad 70 km z prędkością 120 km/h, po dwujezdniowej ekspresówce.
 
Natomiast tymczasowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 100 km/h obowiązuje jeszcze na niedawno udostępnionych kierowcom mazowieckich odcinkach S8 (w sumie 29 km), na których ruch na dwóch jezdniach odbywa się od 17 września (Poręba – Ostrów Mazowiecka) i od 19 października (Wyszków - Poręba). Zgodnie z deklaracjami wykonawców ograniczenia te powinny zniknąć w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

840 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39