EKUZ warto mieć. Karta daje prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą

2016.07.06 07:58
Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco wystawia karty EKUZ i mimo że spadło zainteresowanie dokumentami, to powinni się o nie postarać wszyscy, którzy wybierają się za granicę.
EKUZ warto mieć. Karta daje prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem jak jeszcze przed rokiem. Mimo to warto być ich posiadaczem. Osoba mająca EKUZ nabywa prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie świadczeń decyduje lekarz.

W Podlaskiem w 2014 r. wystawiono ponad 57 tys. kart, rok później prawie 63 tys, natomiast w tym roku (do 20 czerwca) wydano ich niecałe 30 tys. W porównaniu z innymi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia, nasza regionalna placówka NFZ wydaje najmniej takich dokumentów.

- Może to wynikać z faktu, że z państw, do których możemy zabrać kartę EKUZ, graniczymy jedynie z Litwą. Pozostałe województwa, mimo że nie graniczą, to są większe od naszego. Dodatkowo brak lotniska, z którego moglibyśmy bezpośrednio udać się do krajów unijnych. Kwestią może być również różnica w zamożności mieszkańców poszczególnych województw – wyjaśnia Rafał Tomaszczuk z Podlaskiego Oddziału NFZ.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy ustawodawstwo danego kraju pobytu przewiduje dodatkowe opłaty z tytułu udzielonych świadczeń zdrowotnych, tak jak np. w Niemczech, Czechach czy Chorwacji, wówczas również i polski ubezpieczony, korzystając ze świadczeń w takim państwie na podstawie karty EKUZ, będzie musiał ponieść koszt dodatkowych opłat.

Dobrze jest także wiedzieć, że prywatni, zagraniczni lekarze nie honorują EKUZ.

Każdy, kto chciałby uzyskać kartę, musi wypełnić i złożyć wniosek. Można go wysłać pocztą lub złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

Każdy uczeń, student lub uczestnik studiów doktoranckich zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18. roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

Wnioski niedawno uległy zmianie. Nie wskazujemy już kraju, do którego się wybieramy.

Karta wydawana jest bezpłatnie, od ręki w POW NFZ w Białymstoku lub w delegaturach w Suwałkach, Siemiatyczach i Łomży, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Dokument ważny jest 6 miesięcy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1007 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39