
Wakacje to czas, kiedy wielu studentów i uczniów szkół średnich rozpoczyna pierwszą pracę zawodową po zakończeniu nauki. Takie osoby zazwyczaj do tego momentu były zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. W momencie rozpoczęcia pracy, gdy nabyli własny tytuł do tego ubezpieczenia, muszą pamiętać, by ich wyrejestrowano z dotychczasowego ubezpieczenia oraz ponownie zgłoszono.
- W przypadku, gdy rodzic lub opiekun zgłosił członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a ten nabył własny tytuł ubezpieczenia, na przykład podjął pracę lub rozpoczął działalność gospodarczą, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Informację tę należy przekazać swojemu płatnikowi składek - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego. - Jeśli osoba, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, zakończy umowę o pracę, będzie to skutkować koniecznością wyrejestrowania tego członka rodziny. W takiej sytuacji pracujący rodzic powinien ponownie zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nadal spełnia warunki do takiego zgłoszenia. Należy również poinformować swojego płatnika o tej zmianie – dodaje.
Osoby, które prowadzą własny biznes same zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym obowiązek zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na przedsiębiorcy jako płatniku składek.
Do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członków rodziny można zgłosić m.in.:
- własne dzieci,
- dzieci współmałżonka,
- dzieci adoptowane,
- wnuki – pod warunkiem, że ich rodzice nie są objęci ubezpieczeniem,
- dzieci, nad którymi ubezpieczony sprawuje opiekę prawną,
- dzieci przebywające w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka,
- współmałżonka,
- wstępnych (np. rodziców, dziadków), jeżeli wspólnie mieszkają z osobą ubezpieczoną i prowadzą z nią jedno gospodarstwo domowe.
Dziecko może zostać objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny do momentu ukończenia 18 lat. Jeżeli jednak kontynuuje naukę – w szkole, na studiach lub w szkole doktorskiej – zachowuje prawo do ubezpieczenia za pośrednictwem rodzica lub innej uprawnionej osoby aż do 26. roku życia. W przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), ochrona zdrowotna przysługuje mu bez względu na wiek.
- Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza płatnik składek. W sytuacji, gdy pracownik lub zleceniobiorca chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, powinien poinformować swojego pracodawcę. Informację tę należy przekazać w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności wymagające, zgłoszenia członka rodziny – wyjaśnia rzeczniczka.
W przypadku, gdy osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, ma obowiązek do dokonania tego samodzielnie, korzystając z formularza ZUS ZCNA. Ma na to 7 dni, od momentu, w którym zaistniały okoliczności wymagające zgłoszenia tej osoby.
24@bialystokonline.pl