Emeryci i renciści przekonali się do wirtualnych wizyt w ZUS

2021.11.04 12:12
Okazuje się, że z e-wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych korzystają nie tylko młodzi, ale też osoby starsze. Wirtualne spotkania są dla nich często bezpieczniejsze i wygodniejsze.
Emeryci i renciści przekonali się do wirtualnych wizyt w ZUS
Fot: ESD

Od ponad roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia załatwianie swoich spraw w urzędzie bez konieczności przyjazdu do placówki. E-wizyty cieszą się sporym zainteresowaniem. W Podlaskiem do tej pory z takiej formy kontaktu skorzystało ponad 2 tys. osób. Z dnia na dzień liczba ta stale rośnie.

W trakcie wirtualnej wizyty petenci mogą załatwić większość swoich spraw dotyczących m.in. emerytur, rent, prowadzenia firmy, wypłaty zasiłków oraz profilem PUE. Z e-wizyt mogą też korzystać osoby z niepełnosprawnościami – niedowidzące i niesłyszące oraz klienci z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych.

- Największą popularnością cieszą się tematy dotyczące firm i pracowników. Takich rozmów do końca października w województwie podlaskim zostało zainicjowanych 971. Kolejny bardzo popularny wątek spotykań to sprawy dotyczące emerytur i rent krajowych. Takich osób, które zgłosiły chęć spotkania z doradcami emerytalno-rentowymi było 929. Temat zasiłków wybrało 660 klientów. Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość założenia profilu na Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Nasi eksperci potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt już dla 459 osób - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Seniorzy często doceniają e-wizyty za to, że mogą sprawnie załatwić swoje sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Aby spotkać się z urzędnikiem wystarczy jedynie dostęp internetu, smartfon, tablet lub komputer z kamerką.

Samo umawianie wideorozmowy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl , odszukać zakładkę e-wizyta i kliknąć link "Umów się na e-wizytę". Można samemu wybrać dogodny termin i godzinę wizyty – wyjaśnia rzeczniczka.

Od października 2021 r. spotkanie online odbyło blisko 2 tys. osób w naszym regionie. Liczba umówionych wizyt jest zdecydowanie większa, bo sięga blisko 3,3 tys. Jednak 26 proc. zarezerwowanych spotkań nie doszło do skutku lub zostały porzucone, czyli klienci nie nawiązali kontaktu z naszym ekspertem, ani nie odwołał e-wizyty.

- Pamiętajmy, że z e-wizyty można zrezygnować każdym momencie. Wystarczy kliknąć link "Zrezygnuj z e-wizyty", który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Z takiej możliwości skorzystało przez rok jednie 500 osób. Dzięki unieważnieniu e-wizyty na taką rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Nie odwołując spotkania, którego już nie potrzebujemy pozbawiamy inne osoby możliwości skorzystania w tym czasie z wideokonsultacji – mówi Katarzyna Krupicka.

Osoby, które chciałyby na miejscu w placówce porozmawiać z ekspertem ZUS, mogą takie spotkanie umówić na konkretny dzień i godzinę przez PUE ZUS lub telefonicznie dzwoniąc pod nr telefonu 87 565 27 13.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1714 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39