Europe Direct w murach Wydziału Prawa UwB. Tak zdecydowała Komisja Europejska

2021.05.27 11:43
Fundacja Prawo i Partnerstwo działająca przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) poprowadzi przez najbliższych 5 lat ośrodek Europe Direct Podlaskie. Organizacja wygrała konkurs zorganizowany przez Komisję Europejską (KE).
Europe Direct w murach Wydziału Prawa UwB. Tak zdecydowała Komisja Europejska
Fot: Malwina Witkowska

Co zamierzają robić?

- Jestem przekonany, że będzie to nowa jakość w działalności sieci Europe Direct w naszym regionie. Mamy pomysły na ciekawe działania popularyzujące wiedzę o Unii, a dzięki ścisłej współpracy z uczelnią także znakomite grono ekspertów – komentuje prof. Maciej Perkowski, szef Europe Direct (ED) oraz kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa UwB.

Fundacja Prawo i Partnerstwo będzie operatorem Europe Direct Podlaskie co najmniej do końca 2025 r. W tym czasie planuje przeprowadzić 25 wydarzeń prezentujących funkcjonowanie UE i upowszechniających wiedzę na ten temat. Ponadto zamierza zorganizować warsztaty, spotkania tematyczne oraz przeprowadzić ok. 100 lekcji w szkołach z całego województwa podlaskiego.

Na pierwsze miesiące swojej działalności zespół ED zaplanował m.in. spotkania informacyjno-edukacyjne dotyczące kształcenia w czasie pandemii, funduszy europejskich, prawd i mitów na temat Puszczy Białowieskiej w kontekście unijnego prawa oraz działań KE.

Usługi w formie zdalnej

Team Europe to grupa ekspertów współpracująca z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. W województwie podlaskim są to: prof. Anna Doliwa–Klepacka i dr Tomasz Kałużny którzy na co dzień prowadzą zajęcia na Wydziale Prawa. Europe Direct Podlaskie może liczyć także na wsparcie władz tej jednostki.

- Cieszę się, że Europe Direct będzie działać w murach naszego wydziału. Zagadnienia prawa międzynarodowego, w tym europejskiego, podejmowane są w licznych badaniach realizowanych przez naszych pracowników. Stanowią też ważny element oferowanych przez nas studiów. Zarówno ekspercką wiedzę naszej kadry jak i potencjał studentów zainteresowanych problematyką unijną i zdobywaniem doświadczeń w tej mierze można znakomicie wykorzystać do realizacji działań zaplanowanych przez Fundację Prawo i Partnerstwo w ramach Europe Direct Podlaskie – deklaruje prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa.

Siedziba Europe Direct Podlaskie znajduje się przy ul. Mickiewicza 1 w Białymstoku. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi KE do końca roku będzie świadczyć swoje usługi głównie w formule zdalnej.

Bezpłatne wsparcie

Osoby które chciałyby się dowiedzieć więcej na temat polityki czy programów UE lub chce się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości Unii, może się skontaktować z grupą ED. Do współpracy zachęcane są szczególnie szkoły.

- Możemy przygotować dla nich prezentacje, przeprowadzić dyskusje dotyczące Unii czy dostarczyć unijne publikacje. Nasze wsparcie jest nieodpłatne. Trzeba jednak pamiętać, że nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Nasza rola to informować o Unii, prezentować jej działalność, ale też dostarczać Komisji Europejskiej informacji o tym, jak odbierane są w naszym regionie jej poczynania i jakie są oczekiwania mieszkańców tego jej zakątka – tłumaczy prof. Maciej Perkowski.

Sieć ED działa na terenie całej Unii. Oprócz biur ED w jej ramach funkcjonują także Centra Dokumentacji Europejskiej które promują wiedzę i badania naukowe na temat UE oraz Team Europe.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

581 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39