Film "Sami swoi"

dodane dnia: 2024-05-20 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-06-16
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film SAMI SWOI. POCZĄTEK w reż. Artura Żmijewskiego oraz spotkanie z aktorem Adamem Bobikiem (Hajnówka), odtwarzającym postać Kazimierza Pawlaka.

Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – jedna z najlepszych polskich komedii wszech czasów – miała swoją premierę 56 lat temu. Wcześniejsze losy bohaterów możemy poznać w prequelu „Sami swoi. Początek", do którego scenariusz także napisał Andrzej Mularczyk.

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii „Sami swoi", „Nie ma mocnych" i „Kochaj albo rzuć". Jan Mularczyk osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska.

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii "Sami swoi", przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo..."Sami swoi. Początek" to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

16 czerwca 2024 r., o godz. 15:00, kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilet: 20 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

1518 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39