Filmowe Podlasie Atakuje! Premierowy pokaz filmów

2019.10.18 10:31
Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG" zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! w kinie Forum oraz wieczorne afterparty w klubie Fama.
Filmowe Podlasie Atakuje! Premierowy pokaz filmów
Fot: BOK
Autorką oprawy graficznej jest Jola Bańkowska

Święto podlaskiego kina

Filmowe Podlasie Atakuje! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat są nagradzani na ogólnopolskich festiwalach.

Pokaz odbędzie się w sobotę (19.10) - pierwsza część rozpocznie się o godz. 16.00, druga - o godz. 18.30. Wstęp jest wolny.

To głosy widzów zdecydują, do kogo trafi nagroda Złotego Golfa, czyli Nagroda Publiczności. Zdobędzie ją jeden film wybrany z całego konkursu, na który publiczność odda najwięcej głosów. Będzie to nagroda w wysokości 1000 zł. Wyniki zostaną ogłoszone w klubie Fama przed koncertem, ok. godz. 20.30.

Oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! przygotowała pochodząca z Białej Podlaskiej Jola Bańkowska, studentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2012-2017), ilustratorka, animatorka, reżyserka filmów animowanych. Jej debiut filmowy "Story" jest pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach (premiera na Berlinale - Berlin International Film Festival), został również wyróżniony prestiżową nagrodą Young Director Award. Aktualnie mieszka i pracuje w Londynie. Stworzenie oprawy graficznej FPA! stało się dla Joli m.in. okazją do powspominania 18 lat spędzonych na Podlasiu.

Afterparty FPA! - kto wystąpi?

Po pokazach odbędzie się afterparty w Famie. Manoid - kim jest? Skąd pochodzi? Kiedy się urodził? Czy to w ogóle ważne? Ważna jest muzyka, którą tworzy oraz live acty, które prezentuje w klubach i na festiwalach całego świata. Już teraz ma na koncie występy w Holandii, Korei Południowej, na Islandii i Słowacji. Przed rokiem grał m.in. na Audioriver, a minionego lata można go było usłyszeć na scenach festiwali Tauron Nowa Muzyka, Instututu i Intro. I to wszystko jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu, który ukaże się jesienią w niemieckiej wytwórni hafendisko.

Manoid tworzy muzykę oryginalną i robi to w oryginalny sposób. Łączy dźwięki otaczającego nas świata ze światem elektronicznych brzmień, czego efektem jest coś, co jest i organiczne i technologiczne ale - przede wszystkim - pełne emocji. To nie techno. To nie downtempo. To Manoid. Swoje pierwsze utwory wydał w 2014 roku, a rok później wyprodukował bardzo udaną, debiutancką EP-kę Poli Rise. Ta współpraca miała kontynuację w 2018 roku, kiedy to Manoid odpowiadał za produkcję połowy pierwszego albumu artystki. W tym roku ukazały się także dwa kolejne solowe single - jeden z remiksem Sida Le Rocka, a drugi z przeróbką autorstwa Black Light Smoke. Oba wydawnictwa prowadzą do wielkiego finału, czyli debiutanckiego albumu Manoida "Truth", który ukaże się w wytwórni hafendisko, będącej domem m.in. dla Kaspera Bjørke'a. Zarówno jednak wydane single, jak i nadchodząca płyta to tylko fragmenty układanki. Jej drugą część stanowią występy na żywo, kiedy to muzyka Manoida nabiera nowej energii i charakteru. Duża ilość sprzętu na scenie daje artyście mnóstwo możliwości, by improwizować i tym samym zaskakiwać nawet swoich najwierniejszych słuchaczy.

Dj Koola pochodzi z Suwałk i był inicjatorem pierwszych undergroundowych imprez techno na Podlasiu w połowie lat 90. Od 1997 roku związany z białostockim klubem Metro. Przeszedł muzyczną podróż od takich gatunków jak trance i techno, poprzez d'n'b, big beat, ambient i electro po jego ulubione dziś deep house i nu disco. Miał okazje występować u boku takich wykonawców jak Richard Dorfmeister, Alden Tyrell, John Selway, Alexander Robotnick, Richard Sen, Feadz, Lazer Sword, King Cannibal. W ostatnich latach skupił się na działalności filmowej i nakręcił niezależną produkcję "Defekt serca", będącą swoistą kroniką współczesnego Białegostoku. Obecnie jest studentem Prague Film School.

Zobacz też: Premierowy pokaz zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! 2019

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

480 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39