Firma Forte tłumaczy, dlaczego osoby zaszczepione nie muszą nosić masek

2021.06.23 10:47
Ciąg dalszy sprawy z noszeniem maseczek w zakładach Fabryk Mebli Forte - zaszczepieni pracownicy są zwolnieni z tego obowiązku. Sceptyczne osoby, które nie chcą się szczepić uważają, że to dyskryminujące. Co na to zarząd firmy?
Firma Forte tłumaczy, dlaczego osoby zaszczepione nie muszą nosić masek
Fot: forte.com.pl

Od 18 czerwca w zakładach Fabryki Mebli Forte zaszczepieni pracownicy nie muszą nosić maseczek. W tej sprawie napisał do nas czytelnik, a zarazem pracownik białostockiego zakładu firmy, który uważa, że taka praktyka jest dyskryminująca. Więcej na ten temat: Osoby zaszczepione nie muszą nosić masek.

W odniesieniu do zarzutu jednego z pracowników, Katarzyna Ożarowska z sekcji komunikacji firmy Forte przedstawiła nam stanowisko zarządu:

"W Forte od początku pandemii podejmujemy szereg działań, żeby przeciwdziałać skutkom pandemii i zapewnić naszym pracownikom bezpieczeństwo. Jednym z nich było wprowadzenie obowiązku noszenia masek ochronnych na stanowiskach pracy. Dziś w sytuacji, gdy szczepienia są powszechne, a także żeby poprawić komfort pracy chociaż części pracowników, zdecydowaliśmy się na poluzowanie obostrzeń i zrezygnowaliśmy z obowiązku zasłaniania nosa i ust wobec osób zaszczepionych" - stwierdza zarząd firmy.

Dlatego wszyscy pracownicy, którzy chcą skorzystać z tego przywileju i pracować bez maski, muszą okazać zaświadczenie potwierdzające, że są zaszczepieni. Jednak warto podkreślić, że firma nie gromadzi tych danych, a jedynie prosi o okazanie zaświadczenia w przypadku, gdy pracownik nie nosi maseczki. Podobnie jest w przypadku osób posiadających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki, które także zwalnia z obowiązku jej stosowania.

"Naszą intencją nie jest dyskryminowanie nikogo. Zasady, które wprowadziliśmy 18 czerwca, dają pracownikowi możliwość wyboru. Kto jest zaszczepiony i chce pracować bez maski, powinien to potwierdzić. W przeciwnym wypadku, podobnie jak pozostali pracownicy, w pomieszczeniach zamkniętych ma obowiązek zasłaniania nosa i ust" - informuje zarząd Forte.

Firma wsłuchuje się w głos epidemiologów, którzy podkreślają, że jedynym sposobem na wyciszenie pandemii jest zaszczepienie się większości społeczeństwa.

"Dlatego my również zachęcamy do szczepień i chcielibyśmy, aby jak największa liczba naszych pracowników była objęta programem szczepień. Zwolnienie z obowiązku zasłaniania nosa i ust przez osoby zaszczepione przynajmniej jedną dawką preparatu to jeden z elementów takiej zachęty. Pracownik może, ale nie musi tego przyjąć" - tłumaczy zarząd.

Inna zachęta to dodatkowy dzień wolny od pracy osobom po pełnym cyklu szczepień - mogą go wykorzystać na regenerację po szczepieniu lub dojazd do punktu szczepień.

"Chcemy podkreślić, że podejmowane działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 na bieżąco konsultujemy z epidemiologami i wynikają one przede wszystkim z troski o zdrowie naszych pracowników. Jako pracodawca jesteśmy zobowiązani do zapewnienia możliwie maksymalnego bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi i zaleceniami wirusologów" - podsumowuje Zarząd Fabryk Mebli Forte S.A.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

839 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39