Gazociąg nieopodal Zambrowa uroczyście otwarty

2023.03.19 15:01
W niedzielę (19.03) uroczyście otwarto nowy gazociąg w powiecie zambrowskim. W wydarzeniu wziął udział m.in. wicepremier Jacek Sasin.
Gazociąg nieopodal Zambrowa uroczyście otwarty
Fot: Paweł Krukowski / UMWP

Polska Spółka Gazownicza (PSG) ukończyła właśnie budowę gazociągu wysokiego ciśnienia w miejscowości Ostrożne (powiat zambrowski). Realizacja tej inwestycji zabezpieczyła energetycznie mieszkańców województwa podlaskiego po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski.

– Ta inwestycja zapewnia bezpieczeństwo energetyczne tej części Polski, zapewnia zaopatrzenie w paliwo. Pozwala spać spokojnie nam, decydentom i przede wszystkim mieszkańcom tego regionu. Bez obaw, czy nie zabraknie paliwa – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Dodał, że przez lata województwo podlaskie było zasilane z dwóch kierunków: od strony Warszawy oraz Białorusi. Jednakże, od momentu odcięcia dostaw gazu ze Wschodu, w ciągu ostatniego roku gaz płynął wyłącznie od strony stolicy. Dlatego ukończona inwestycja jest kluczowa dla zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu w sytuacjach szczytowego poboru, takich jak wyjątkowo niskie temperatury, spadki ciśnienia w gazociągu czy nagłe zahamowanie dostawy.

W ramach tego projektu wybudowano nową stację redukcyjno-regulacyjną o wydajności 120 tys. Nm3/h. Dodatkowo, zbudowano dwa nowe gazociągi wysokiego ciśnienia o łącznej długości około 500 metrów, wraz z odpowiednim zapleczem logistycznym i drogami dojazdowymi. W ten sposób województwo zyskało pewne źródło dostaw gazu, a mieszkańcy będą mogli liczyć na stałe i nieprzerwane zaopatrzenie w ten surowiec.

Ukończona inwestycja jest pierwszym krokiem w przyłączeniu sieci PSG do systemu przesyłowego GIPL - międzynarodowego gazociągu o długości 534 km, który od maja 2022 r. połączył systemy przesyłowe Polski i Litwy. Dzięki temu, w przypadku nagłych awarii lub ograniczeń w dostawach gazu z Rosji, Polska będzie mogła korzystać z alternatywnych źródeł zasilania, takich jak pływający terminal LNG w Kłajpedzie lub rezerwy gazowe w Litwie, Estonii, Łotwie czy Finlandii.

Kosz realizacji inwestycji to 21 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1247 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39