Białystok Online

Aktualności

Gdzie schronić się przed upałem? Radny chce więcej miejsc z bezpłatną wodą

2026.08.10 14:00
Gdzie schronić się przed upałem? Radny chce więcej miejsc z bezpłatną wodą
Fot: Marcin Jakowiak / UM Białystok. [zdj. ilustracyjne]

Radny Henryk Dębowski zwrócił się do władz Białegostoku z propozycją stworzenia czytelnego systemu miejsc, w których podczas upałów mieszkańcy mogliby odpocząć i bezpłatnie napić się wody. Prezydent Tadeusz Truskolaski wskazał, że część takich rozwiązań już funkcjonuje.

Radny chce jasnego komunikatu

W interpelacji Henryk Dębowski zaproponował, aby w czasie największych upałów mieszkańcy mogli korzystać z wybranych budynków Urzędu Miejskiego oraz miejskich jednostek organizacyjnych jako miejsc chwilowego odpoczynku.

W okresie największych upałów mieszkańcy powinni otrzymać jasny komunikat, że mogą wejść do wyznaczonych budynków publicznych, odpocząć w chłodniejszym miejscu, uzupełnić wodę w butelce lub otrzymać kubek wody – argumentował radny.

Jego zdaniem wybrane budynki powinny być specjalnie oznaczone, np. hasłem: „Tu podczas upałów możesz odpocząć i napić się wody”. Dębowski zaproponował również stworzenie miejskiej mapy miejsc, w których można znaleźć bezpłatną wodę, cień, klimatyzowane pomieszczenie lub punkt odpoczynku. Informacje mogłyby być publikowane na stronie internetowej miasta, w mediach społecznościowych, aplikacji miejskiej oraz za pośrednictwem komunikatów Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

"Warto stworzyć podobny system wsparcia dla ludzi"

Radny wskazał także przykład poideł dla zwierząt ustawionych przed budynkami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dbanie o czworonożnych mieszkańców miasta zasługuje na uznanie. Warto jednak równocześnie stworzyć podobny, czytelny system wsparcia dla ludzi – podkreślił.

Wśród propozycji znalazło się również ustawienie sezonowych dystrybutorów wody, poideł i punktów napełniania butelek w najbardziej uczęszczanych miejscach Białegostoku, m.in. w centrum, parkach, na rynkach oraz w pobliżu przystanków i dworców.

Prezydent odpowiada: w urzędzie można napić się wody

Na interpelację odpowiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. Z jego odpowiedzi wynika, że mieszkańcy już mogą korzystać z bezpłatnej wody w budynkach Urzędu Miejskiego.

- Osoby odwiedzające Urząd Miejski w Białymstoku mogą skorzystać z bezpłatnej wody pitnej dostępnej z ogólnodostępnych dystrybutorów wody oraz mogą przebywać w częściach budynków przeznaczonych dla interesantów w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Białymstoku – poinformował prezydent.

Miasto przypomina także o sześciu funkcjonujących zdrojach ulicznych. Dwa znajdują się przy Rynku Kościuszki, kolejne dwa przy placu zabaw przy ul. Niemeńskiej. Pozostałe działają w Parku Janiny Kurkowskiej-Spychajowej przy ul. Szkolnej oraz na Bulwarach Zyndrama Kościałkowskiego przy rzeźbie Pies Kawelin.

Będą kolejne zdroje

Infrastruktura ma być rozwijana. W ramach realizowanych inwestycji zaplanowano cztery kolejne zdroje. Dwa mają powstać na Alei Zakochanych w Parku Planty, kolejny przy nowym placu zabaw w tym parku, a następny na Bulwarach Zyndrama Kościałkowskiego przy rzeźbie Pies Kawelin.

Miasto zwraca również uwagę na kurtyny wodne działające na Rynku Kościuszki. Zostały ustawione 24 czerwca 2026 roku w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego. Przy temperaturze przekraczającej 23 stopnie Celsjusza w cieniu uruchamiane są w rejonie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, fontanny miejskiej i baru „Podlasie”. W ich pobliżu znajdują się stojaki i kraniki z wodą pitną, dzięki którym mieszkańcy mogą przez całą dobę napełnić własną butelkę lub bidon.

Wodociągi Białostockie podczas szczególnie wysokich temperatur oraz miejskich wydarzeń ustawiają również cysterny z wodą pitną. Mieszkańcy mogą otrzymać wodę w kubku albo napełnić własną butelkę. Według odpowiedzi prezydenta rozwiązanie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców i turystów i będzie kontynuowane w zależności od warunków atmosferycznych. Białystok informuje również mieszkańców o zasadach bezpieczeństwa podczas upałów za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych.

Agnieszka Nowak

Agnieszka Nowak

24@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas