"Godziny seniorskie" w sklepach i handlowe niedziele - to pomysły miasta

2020.03.20 17:04
Prezydent Tadeusz Truskolaski proponuje konkretne rozwiązania podczas panującej pandemii. Są to m.in. godziny seniorskie w sklepach.
"Godziny seniorskie" w sklepach i handlowe niedziele - to pomysły miasta
Fot: Maciej Safaryn

W piątek (20.03) prezydent Białegostoku zaapelował do właścicieli punktów handlowych o wprowadzenie zmian w dokonywaniu zakupów przez seniorów. Zaproponował, aby osoby, które ukończyły 65 lat dokonywały zakupów w godz. 10-12. By były to tzw. godziny seniorskie.

Kolejną propozycją, jaka jego zdaniem byłaby zasadna jest przywrócenie handlu niedzielnego.

- Dzięki temu każdy mógłby na bieżąco pójść na zakupy, przez co unikniemy spiętrzenia sobotniego - powiedział Tadeusz Truskolaski.

ZUS zamiast pomagać komplikuje

Prezydent Białegostoku narzeka, że wnioski o odroczenie odsetek za opóźnienia w płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, są przyjmowane przez ZUS, ale nie są odraczane automatycznie ponieważ najpierw trzeba przedstawić swoją sytuację majątkową z ostatnich 3 lat i czekać na decyzję.

- Takie wnioski powinny być automatycznie rozstrzygane. Zamiast tego tworzy się mega biurokrację - ocenia Tadeusz Truskolaski.

Zarządzanie kryzysowe

Prezydent Białegostoku zlecił w piątek (20.03) dostarczenie większej ilości posiłków dla osób bezdomnych, które zgłaszają się do stowarzyszenia "Ku dobrej nadziei". Przekazane zostaną tam również dodatkowe środki dezynfekcyjne.

Tadeusz Truskolaski zapewnia również, że jeżeli będzie potrzeba zakupu większej ilości ozonatorów, m.in. do urzędów, to miasto sobie z tym poradzi. Ma zabezpieczone środki na zarządzanie kryzysowe.

- Proszę, aby nie zgłaszać się do pracowników socjalnych jeżeli sytuacja nie zagraża zdrowiu bądź życiu. Z sytuacji wyłączone są osoby bezdomne, które zawsze mogą przyjść do MOPR - przypomina też zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1603 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39