Gra na instrumencie wymyślonym przez Leonarda da Vinci. Nadchodzi 15. Julliet EM Festival

2023.07.14 07:55
To będzie już 15. edycja Julliet EM Festival. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej łączy różne dziedziny sztuki. W harmonogramie są zarówno wydarzenia płatne i bezpłatne.
Gra na instrumencie wymyślonym przez Leonarda da Vinci. Nadchodzi 15. Julliet EM Festival
Fot: Marcin Nawrocki

To pierwszy w Polsce północno-wschodniej awangardowy festiwal sztuki dawnej, który już od 15 lat jest na liście elitarnych letnich imprez muzycznych. Nazwa festiwalu nawiązuje do postaci Julitty Sleńdzińskiej, donatorki Galerii im. Sleńdzińskich, ostatniej z rodu wileńskich artystów plastyków. Festiwal opiera się na idei wzajemnego przenikania się różnych dziedzin sztuki.

Program każdej edycji festiwalu ma formę filozoficznego eseju. Przemyślenia i skojarzenia są sugerowane słuchaczom przez tytuł edycji, kolejność wydarzeń, treść i grafikę materiałów promocyjnych. Tematem przewodnim 15. edycji jest spojrzenie na muzykę jako jeden z systemów znaków służących kodowaniu i przekazywaniu treści.

Program tegorocznej edycji festiwalu rozpocznie się w niedzielę (16.07) spotkaniem z tłumaczami lipogramu Georges'a Pereca. Spotkanie będzie prowadzić Dawid Bujno. Na środę (19.07) zaplanowane jest spotkanie z dekodowaniem i prelekcja "Coś o transtekstualności", natomiast w środę (26.07) odbędzie się spotkanie z ekwiwalencją dynamiczną.

W czwartek (28.07) i piątek (29.07) odbędą się także otwarte dla publiczności mistrzowskie lekcje gry na violi organista, czyli instrumentu muzycznego wymyślonego przez Leonarda da Vinci, który był także pierwszym instrumentem strunowo-smyczkowym. Wydarzenie będzie prowadzone przez konstruktora tego instrumentu Sławomira Zubrzyckiego.

W niedzielę (30.07) będzie spotkanie z koncertem klawesynowym Bacha, czyli transkrypcje koncertów klawesynowych jego autorstwa na klawesyn i viola organista. Na violi organista zagra Sławomir Zubrzycki, a na klawesynie Anna Urszula Kucharska.

Zwieńczeniem festiwalu w październiku będzie prezentacja płyty CD zawierającej lokalne, integralne dla wydarzenia słuchowisko muzyczne pt. "Nic, coś i ktoś", według scenariusza Anny Urszuli Kucharskiej, w reżyserii Jerzego Łazewskiego i z udziałem muzyki nagrań archiwalnych z 12, 13 i 14 edycji festiwalu.

Artyści biorący udział w wydarzeniu to wybrani polscy specjaliści i wirtuozi wykonawstwa historycznego, a także debiutanci w ruchu HIP - studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i UMFC oraz studenci Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Festiwal skierowany jest do koneserów Wykonawstwa Historycznego i publiczności szukającej nowych brzmień Muzyki Dawnej.

Więcej informacji: 15. Julliet EM Festival

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1165 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39