"Historia miasta nad Białą" – nietypowa lekcja w postaci gry miejskiej

2023.02.20 14:21
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku we współpracy z Muzeum Historycznym Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zorganizowali grę miejską "Historia miasta nad Białą". To niesamowita lekcja historii, którą uczniowie z pewnością na długo zapamiętają.
"Historia miasta nad Białą" – nietypowa lekcja w postaci gry miejskiej
Fot: materiał organizatora

Gra "Historia miasta nad Białą" zorganizowana została przez Szkołę Podstawową nr 37 im. Kazimierza Górskiego we współpracy z Muzeum Historycznym Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wydarzenie miało uczcić 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok. 19 lutego 1919 r. niemieccy żołnierze opuścili miasto, wieczorem tego dnia przybyły patrole wojsk polskich. 22 lutego odbyły się główne uroczystości objęcia władzy polskiej w Białymstoku.

- W myśl zasady "powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, zaangażuj mnie a zrozumiem" postanowiliśmy zaangażować uczniów w poznawanie historii naszego miasta w jego przestrzeni. Zadania umieściliśmy w ważnych historycznie dla Białegostoku miejscach w okolicy Rynku Kościuszki. Gra miejska to nie tylko sposób na zdobywanie wiedzy, ale też okazja do aktywności fizycznej i wspólnej zabawy - mówi jeden z koordynatorów gry Adrian Petelski.

W grze wzięło udział 6 drużyn z następujących szkół: SP nr 11 im. Kornela Makuszńskiego, SP nr 16 im. Tadeusza Kościuszki, SP nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego, SP nr 29 im. Synów Pułku, SP nr 33 im. św. Królowej Jadwigi, SP nr 37 im Kazimierza Górskiego.

Wszyscy uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z pytaniami, które dotyczyły historii Białegostoku. Musieli na nie odpowiadać na podstawie źródeł oraz innych materiałów - filmów czy artykułów historycznych z lokalnych gazet. Wśród zadań było m.in. nagranie krótkiej wypowiedzi w języku esperanto. Młodzież musiała też odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Białystok odzyskał niepodległość dopiero 19 lutego 1919 r.

Polecenia dla uczniów były ukryte pod kodami QR i umieszczone w przestrzeni miejskiej, w zabytkowych budynkach i miejscach, m.in. w Pałacu Branickich, Kinie Ton, Ratuszu, Galerii im. Sleńdzińskich czy przy Rynku Kościuszki.

- W grze nie było miejsc, rankingu czy walki o czas, kto pierwszy przejdzie trasę. Każdy mierzył się sam ze sobą, a największą wygraną była zdobyta wiedza - podsumowują koordynatorzy.

Na koniec wszyscy uczestnicy wzięli udział w pokazie multimedialnym "Wersal Północy" wśród dźwięków i świateł w jednej z sal Muzeum Historycznego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1376 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39