II epizod ćwiczeń Anakonda-18 w naszym regionie

2018.11.14 18:30
W woj. podlaskim ponownie przeprowadzona zostanie ewakuacja. Tym razem będzie ona dotyczyła ponad 100 osób, które przemieszczą się różnymi środkami transportu z Gródka do Łomży.
II epizod ćwiczeń Anakonda-18 w naszym regionie
Fot: Centrum Prasowo–Informacyjne "Anakonda-18"

Anakonda-18 po raz kolejny w Gródku

Przed nami drugi pozamilitarny epizod ćwiczeń Anakonda-18 w Podlaskiem. W czwartek (15.11) ok. godz. 9.45 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku, w związku z wydanym przez wojewodę zarządzeniem, miejscowy wójt zdecyduje o ewakuacji ludności z części gminy Gródek do Łomży. Ewakuowaną ludność pozorować będzie ponad 100 uczniów klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Łomży.

W ramach ewakuacji w Gródku zostały utworzone punkt ewidencyjno-informacyjny w lokalnym ośrodku kultury (odpowiedzialny za wydawanie kart ewakuacji oraz ewidencję osób ewakuowanych) oraz punkt załadowczy na stacji Waliły. Transport ludności będzie realizowany sposobem kombinowanym, to znaczy z Gródka do stacji Waliły busami, a nastąpienie szynobusem (wyjazd pociągu specjalnego o godz. 11.19, trasa do pokonania to 123 km) do Śniadowa.

W Śniadowie natomiast jest zaplanowany punkt pośredni, tzw. wyładowczo-załadowczy, zorganizowany przez wójta tej gminy. Po przyjeździe pociągu na stację Śniadowo (ok. godz. 13.30) ewakuowane osoby przemieszczą się do szkoły w Śniadowie. Tam nastąpi załadunek ewakuowanych osób do podstawionych łomżyńskich autobusów miejskich, które ok. godz. 14.30 wyruszą w asyście policji do punktu wyładowczo-rozdzielczego (ok. 20 km), który znajduje się na terenie łomżyńskiej Wyższej Szkoły Agrobiznesu (ul. Studencka 19). Tu przetransportowane osoby będą zarejestrowane i rozdzielone do kwater tymczasowych na terenie Łomży wraz z przydzielonymi przewodnikami.

300 osób z 14 instytucji

Łącznie w epizodzie weźmie udział ok. 300 osób z 14 instytucji (m.in. Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Białymstoku, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 8. plutonu Komponentu Organizacji Proobronnych). Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest podlaski wojewoda.

Ćwiczenia Anakonda-18 to największe, odbywające się co dwa lata, ćwiczenia polskich sił zbrojnych. W tegoroczną edycję projektu zaangażowało się 17,5 tys. żołnierzy. W manewrach, oprócz polskich żołnierzy i przedstawicieli służb, szkolą się również mundurowi z dziewięciu państw członkowskich oraz struktur dowodzenia i sił NATO.

Zobacz też: Ćwiczenia "Anakonda-18" w Podlaskiem. Jak będą wyglądały?

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39