III Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania na Podlasiu

2015.09.17 00:00
W dniach 21-25 września będzie obchodzony ogólnopolski program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Można będzie wówczas skorzystać z bezpłatnych badań.
III Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania na Podlasiu
Fot: pixabay.com

W 2012 r. na raka głowy i szyi zachorowało 11 tys. Polaków, z czego 350 mieszka na Podlasiu. W tym samym roku w wyniku tej choroby zmarło 6 tys. osób. Niestety ludzie nie są świadomi, jakie są objawy tego nowotworu i bagatelizują je. Dlatego ponad 60% pacjentów w momencie diagnozy znajduje się już w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli nowotwór jest wykryty wcześnie, udaje się wyleczyć nawet 80-90% przypadków.

- Kilka lat temu przeprowadzono badanie, które wykazało dramatycznie niski poziom jakiejkolwiek wiadomości o nowotworze głowy i szyi – mówi Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii. - Stąd rokrocznie przeprowadzona jest kampania, która ma to zmienić. Dzięki temu udaje się wykryć chorobę we wczesnym stadium i co za tym idzie podjąć odpowiednie leczenie – dodaje.

Jakie są objawy raka głowy i szyi? Przede wszystkim: pieczenie języka, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, ból gardła, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa czy ból w trakcie połykania. Jeśli te objawy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, wówczas należy się zgłosić do specjalisty.

- Objawy są bardzo popularne, niecharakterystyczne, dlatego ludzie wielokrotnie je ignorują i pomijają - uważa Sierko.

Na ten typ nowotworów wypływa: palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się u osób obu płci wraz z wiekiem.

Podczas trwania III Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można skorzystać z bezpłatnych porad białostockich specjalistów (bez skierowania, wystarczy podać hasło "tydzień profilaktyki").

Kiedy i gdzie można wykonać bezpłatne badanie:

- 21–22 września w godz. 9.00-14.00 w Poradni Kliniki chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 24A blok M

- 23 września w godz. 9.00-13.00 w Poradni Białostockiego Centrum Onkologii przy ul. Ogrodowej 12.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

882 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39