Ile osób w Podlaskiem zawiera umowy o dzieło? ZUS podliczył

2021.12.03 15:03
W pierwszych trzech kwartałach tego roku w całym kraju zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. W Podlaskiem takich umów podpisano niecałe 9 tys. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie z liczbą około 430 tys. umów.
Ile osób w Podlaskiem zawiera umowy o dzieło? ZUS podliczył
Fot: Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 r. Płatnicy składek oraz osoby fizyczne, które zawarły taką umowę, muszą to zrobić w ciągu 7 dni od jej podpisania na formularzu RUD. Jednak nie mają takiego obowiązku płatnicy, jeżeli osoba, z którą zawarli umowę o dzieło:
- pozostaje z nimi w stosunku pracy;
- wykonuje w ramach tej umowy pracę na rzecz swojego pracodawcy;
- prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi wchodzące w zakres działalności tej osoby.

- Informować o umowach o dzieło nie muszą podmioty lub jednostki organizacyjne, które nie są płatnikami składek (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego itp.) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

9 tys. umów w Podlaskiem

Jak wynika z zebranych przez ZUS danych, wbrew powszechnym przypuszczeniom, w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło.

- Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. zostało zgłoszonych w Polsce 283 tys. wykonawców umów o dzieło, a w województwie podlaskim jedynie 6 tys. - dodaje rzeczniczka.

Ogólnie w całym kraju zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. W województwa podlaskie takich umów podpisano niecałe 9 tys. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie z liczbą około 430 tys. umów, a na drugim śląskie z ilością ponad 382 tys. umów o dzieło.

Z kolei najwięcej osób wykonujących umowę o dzieło jest w wieku 30–39 lat. Jeśli chodzi o płeć, to częściej zawierają je mężczyźni (53 proc.) i w zdecydowanej większości podpisywane są z przedsiębiorcą – czyli płatnikiem składek (96 proc.) niż z osobą fizyczną. Najwięcej osób zgłosili płatnicy, którzy prowadzą działalność związaną z edukacją.

- Umowy o dzieło najczęściej zawierano na okres nie dłużej niż 9 dni. Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło zatrudniała do 250 ubezpieczonych - przekazuje rzeczniczka ZUS.

Umowy o dzieło - w jakich branżach?

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.

- Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych - mówi Katarzyna Krupicka.

W województwie podlaskim najczęściej zawierane były umowy w branżach związanych z architekturą i inżynierią, badaniem i analizą techniczną.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1799 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39