Ile zarabiają informatycy na Podlasiu?

2016.02.10 08:06
Od lat głośno mówi się o powszechnym zapotrzebowaniu na informatyków w różnych firmach. Jednocześnie zawód ten uznawany jest za wysoko opłacany, także na Podlasiu. Jak to faktycznie wygląda?
Ile zarabiają informatycy na Podlasiu?
Fot: pixabay.com

Umowa o pracę w 88 przypadkach na 100, pełny etat w 98% przypadków, wynagrodzenie, w zależności od poziomu doświadczenia i umiejętności - od 2800 zł do 4600 zł (i więcej) brutto. Tak kształtują się zarobki informatyków na Podlasiu według raportu opracowanego przez serwis pracuj.pl. Chodzi o tych inżynierów, którzy posiadając stanowisko specjalisty, zajmują się administrowaniem systemami i są odpowiedzialni za działanie systemów teleinformatycznych w firmach. Raport przygotowano w oparciu o ankiety pozyskane od pracowników tej branży.

Według zestawienia, płaca, którą można by uznać za optymalną dla administratora systemów informatycznych na Podlasiu, zaczyna się od 3600 zł brutto. Za niską – odpowiednio tę, która wynosi 2800 zł. Wysoka płaca całkowita to ta powyżej 4500 zł.

20% ankietowanych może liczyć na cieszące się zainteresowaniem benefity. W zależności od firmy i jej podejścia do oferowania pozapłacowych świadczeń są to m.in. ubezpieczenia na życie, świadczenia socjalne, prywatna opieka medyczna, służbowy telefon do celów prywatnych. Są też tacy, którzy otrzymują kupony na usługi kulturalne i sportowo-rekreacyjne, a także bony towarowe. Na takie dodatkowe korzyści może liczyć co szesnasty z pracowników działu IT w naszym regionie.

Informatycy to poszukiwani pracownicy w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach. Firmy zatrudniające administratorów systemów teleinformatycznych najczęściej są związane z samą branżą, zaraz po nich o inżynierów tej specjalności zabiegają urzędy oraz zakłady przemysłowe.

Województwo podlaskie plasuje się na niechlubnym, trzynastym miejscu wśród wszystkich województw w Polsce pod względem oferty dotyczącej wynagrodzeń dla specjalistów branży informatycznej. Pierwszą trójkę stanowią odpowiednio mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie, gdzie przeciętna płaca dla administratora systemowego to 6200, 5200 i 5100 zł brutto. Najgorzej informatycy zarabiają w województwie świętokrzyskim, gdzie przeciętne wynagrodzenie to 3200 zł brutto.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

1884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39