In vitro wraca do domu. Na projekt zagłosowało tysiące białostoczan

2023.08.01 14:12
Dzięki decyzji Rady Miasta, Białystok dołączył do grona samorządów, w których funkcjonują samorządowe wsparcia programów in vitro. Projekt został przedstawiony jako część Budżetu Obywatelskiego.
In vitro wraca do domu. Na projekt zagłosowało tysiące białostoczan
Fot: Daria Lickiewicz

W Białymstoku na początku lat 80. XX wieku, zespół pod kierownictwem prof. Szamatowicza, przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg in vitro. Efektem tego pionierskiego przedsięwzięcia były narodziny pierwszego dziecka w naszym kraju przy wsparciu tej procedury. To wydarzenie miało miejsce w 1987 roku w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku.

Obecnie Polska zmaga się z największymi problemami demograficznymi od czasów II wojny światowej. W zeszłym roku odnotowano ujemny przyrost naturalny, a sytuacja nie wykazuje poprawy. Co więcej, w naszym regionie zauważa się znaczący problem związany z wyludnianiem.

- W województwie podlaskim mamy do czynienia nie tylko z problemem, ale z katastrofą. Nasz region jest dziś najszybciej wyludniającym się miejscem w Polsce. W ciągu ostatnich 10 lat liczba tutejszej ludności zmniejszyła się o 4 proc., a w ciągu 20 lat o ponad 62 tys ludzi - podkreśla Robert Tyszkiewicz, poseł na Sejm RP.

W poniedziałek (31.07) białostoccy radni podjęli decyzję o zrealizowaniu projektu dotyczącego in vitro o nazwie "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białystok w latach 2023-2024", który ma rozwiązywać problem demograficzny.

Został on przedstawiony jako część Budżetu Obywatelskiego, na który jednoznacznie zagłosowało wiele tysięcy białostoczan. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszego miasta, zmagający się z bezpłodnością, będą mogli skorzystać ze wsparcia oferowanego przez miasto.

- Każda para w Polsce, która zmaga się z bezpłodnością, powinna mieć możliwość skorzystania z bezpłatnego programu in vitro. To powinna być normalność - zaznacza Krzysztof Truskolaski, poseł na Sejm RP.

W programie będą mogły wziąć udział kobiety w wieku od 20 do 40 roku życia, które mają stwierdzoną możliwość wyindukowania mnogiego jajeczkowania. Ponadto, osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie powinny być zameldowane w Białymstoku i płacić podatki od co najmniej 2 lat.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39