Chcesz podjąć pracę sezonową? Powinieneś to wiedzieć

2025.07.01 14:50
W okresie letnim wielu studentów szuka pracy, chcąc tym samym podreperować swój budżet. Okazuje się, że są często poszukiwani przez pracodawców, którzy najczęściej oferują im umowy cywilnoprawne, czyli zlecenia lub o dzieło. Zdarzają się też tacy, którzy oferują umowę o pracę. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Chcesz podjąć pracę sezonową? Powinieneś to wiedzieć
Fot: pixabay.com

Wielu studentów chce podreperować swój budżet w okresie wakacyjnym i szuka wówczas pracy sezonowej. Najczęściej pracują na umowę o dzieło lub zlecenia. Zdarzają się też pracodawcy, którzy proponują im podpisanie umowy o pracę.

- Umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek odprowadzania składek. Student, zatrudniony w Polsce na podstawie stosunku pracy, nawet jeśli ma mniej niż 26 lat, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Pracodawca ma obowiązek opłacać za niego wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Umowa o pracę daje jednak wiele przywilejów, których nie mają osoby pracujące na umowę zlecenia. Między innymi pracownik ma prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, ochronę przed zwolnieniem czy prawo do ubezpieczeń społecznych. Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, gwarantuje wiele korzyści takich jak np. prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Dzięki ubezpieczeniu emerytalnemu w przyszłości należy się emerytura. Z kolei z ubezpieczenia chorobowego można skorzystać w przypadku choroby bądź macierzyństwa, a z rentowego finansowane są m.in. renty z tytułu niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia wypadkowego można dostać w razie wypadku przy pracy odszkodowanie bądź rentę, a ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do publicznej opieki zdrowotnej.

Osoba, która zgadza się na pracę na umowę o dzieło, bez względu na to czy jest studentem, czy nie, musi mieć na uwadze, że w takim przypadku nie są opłacane żadne składki. Faktem jest, że student dostaje w takim przypadku większe wynagrodzenie, jednak nie ma ubezpieczenia, ani prawa do świadczeń.

- Jeśli student wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, w której pracuje na umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – przypomina Krupicka.

Studenci wielokrotnie są też zatrudniani na umowę zlecenie. Jeśli nie mają 26 lat, nie są obejmowani ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia. Starsi podlegają emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe, zleceniobiorca musi zgłosić chęć przystąpienia do takiego ubezpieczenia zleceniodawcy.

Student, który zdecyduje się na objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, zyskuje prawo do świadczeń takich jak: płatne zwolnienia lekarskie, zasiłek opiekuńczy, macierzyński czy też rehabilitacyjny. Warunkiem przystąpienia do tego ubezpieczenia jest jednak wcześniejsze objęcie obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS, ubezpieczenie chorobowe zaczyna obowiązywać od daty wskazanej we wniosku, pod warunkiem że zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zostanie dokonane w ciągu 7 dni od rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia.

JK
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39