Jagiellonia wywozi ze Szczecina punkt, który trzeba docenić

2017.03.18 19:29
Bezbramkowym remisem zakończyło się spotkanie pomiędzy Pogonią a Jagiellonią w 26. serii gier na poziomie Lotto Ekstraklasy. Żółto-Czerwoni całą drugą połowę musieli grać w osłabieniu, gdyż czerwoną kartkę w 43. minucie ujrzał Łukasz Burliga.
Fot: Michał Kardasz

Jaga miała w końcu wygrać na wyjeździe. Zawodnicy Michała Probierza polecieli więc do Szczecina samolotem, a na dodatek zastali na miejscu prezent w postaci eksperymentalnej linii defensywnej gospodarzy, składającej się bez nominalnych środkowych obrońców. Niestety, to nie był dzień Żółto-Czerwonych. Nie był też to udany wieczór Portowców.

Pierwsza połowa toczona była w żywym tempie, ale z powodu trudnych warunków atmosferycznych (silnego wiatru i deszczu) piłkarze mieli problemy z dokładnymi zagraniami w kluczowych momentach akcji. Najlepszą szansę na strzelenie gola w białostockiej ekipie zmarnował Cillian Sheridan, który otrzymał idealną – wrzuconą na nos – piłkę od Konstantina Vassiljeva, jednak przy uderzeniu głową fatalnie się pomylił. Gospodarze także stworzyli sobie jedną groźną okazję, kiedy to po wrzutce z prawej strony boiska trafili w słupek.

Kluczowa dla losów spotkania sytuacja miała miejsce w 43. minucie, kiedy to na lewej stronie Łukaszowi Burlidze urwał się jeden z rywali. Defensor Jagiellonii wystawiając nogę – i zaczepiając od tyłu gracza Pogoni – popełnił faul taktyczny, za co został przez sędziego Lasyka wyrzucony z boiska. Choć wiele osób twierdzi, że decyzja arbitra była słuszna, my będziemy się upierać, że w tej sytuacji rozjemca spotkania popełnił błąd. Akcja miała miejsce na 40. metrze boiska, a przewinienie nie było groźne dla zdrowia przeciwnika. Żółta kartka byłaby jak najbardziej wystarczająca.

Druga połowa… no właśnie. Drugiej części meczu mogłoby nie być. Gospodarze powinni swoim kibicom – których przyszło na trybuny zaledwie 3500 – powiedzieć w przerwie, że nie zamierzają w następnych minutach się przemęczać i oszczędzić fanom kiepskiego widowiska. Pogoń – mimo że grała w przewadze – nie stworzyła sobie praktycznie żadnej groźnej okazji, a na dodatek w wielu fragmentach oddała inicjatywę Jagiellończykom, którzy mimo starań, nie byli w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Słowika. W efekcie czego oglądaliśmy bardzo słabe 45 minut, które nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Punkt, który zdobyli piłkarze Michała Probierza należy docenić, gdyż z powodu czerwonej kartki Burligi trudno było tego dnia o większą zdobycz.

Niestety, wiele wskazuje na to, że jutro (19.03) Jagiellończycy stracą pozycję lidera na rzecz Lecha Poznań, który podejmować będzie na własnym terenie najsłabszego w lidze Górnika Łęczna.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 0:0 (0:0)

Pogoń Szczecin: Jakub Słowik – David Niepsuj (29' Mate Cincadze, 79' Nadir Ciftci), Cornel Rapa, Sebastian Rudol, Ricardo Nunes (66' Hubert Matynia) - Mateusz Matras, Rafał Murawski – Spas Delew, Kamil Drygas, Adam Gyurcso - Adam Frączczak

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Łukasz Burliga, Gutieri Tomelin, Ivan Runje, Piotr Tomasik - Jacek Góralski, Rafał Grzyb - Przemysław Frankowski, Konstantin Vassiljev (88' Karol Świderski), Fiodor Cernych - Cillian Sheridan (79' Taras Romanczuk).

Zapis relacji live:

II połowa:

90+3. - Koniec meczu. 0:0, które - ze względu na grę w osłabieniu - trzeba docenić. Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+3. - Gospodarze pakują piłkę do siatki, ale arbiter odgwizduje spalonego.

90+3. - Aj, broni Kelemen, choć było blisko straty gola.

90+2. - Pogoń będzie miała rzut rożny.

90+1. - Sędzia doliczył 3 minuty.

90. - I znów groźnie Jagiellończycy. Aktwyny w drugiej połowie Grzyb wrzucił futbolówkę w pole karne, tam na sekundę sytuację wyjaśnili Portowcy, ale po chwili znów futbolówkę odzyskali podopieczni Michała Probierza, którzy byli blisko oddania strzału.

89. - Schodzi Vassiljev, wchodzi Świderski.

88. - Ładna akcja Żółto-Czerwonych. Vassiljev dośrodkował do Grzyba, ten wystawił piłkę Cernychowi, ale Litwin uderzył zbyt słabo, by zaskoczyć Słowika.

87. - Niecelny strzał z dystansu Gyurcso.

83. - Pierwsza groźna akcja gospodarzy w tej części gry. Ostra wrzutka z lewej strony i bliski uderzenia głową był Frączczak.

82. - Zamieszanie w polu karnym Słowika. Będzie kolejny aut dla gości.

81. - Grzyb w polu karnym wypatrzył Frankowskiego. Niestety piłka do skrzydłowego Jagi nie doszła.

80. - Dobra główka Gutiego. Nie pozwolił Frączczakowi dojść do futbolówki.

78. - Pierwsza zmiana w Jadze. Za Sheridana wchodzi Romanczuk. Roszada także w składzie Portowców. Za Cincadze pojawia się Ciftci.

77. - Pogoń - mimo że gra w przewadze - kompletnie bez pomysłu.

77. - Nadal na murawie nie dzieje się prawie nic. Od czasu do czasu jakieś niedokładne dośrodkowanie i tyle.

72. - Druga połowa wygląda tak: nuda, nuda, nuda, chwilowy przebłysk Jagi, nuda, nuda, przebłysk Jagi, nuda, nuda, nuda...

70. - Żółta kartka dla Deleva za faul na Vassiljevie.

67. - Fatalne dośrodkowanie z rzutu wolnego zaprezentował Gyurcso.

66. - Zmiana w ekipie gospodarzy. Za Nunesa pojawia się Matynia.

65. - Serię podań wymienianych przez Pogoń na 30. metrze kończy bardzo słaby strzał w środek bramki Murawskiego.

62. - Do prostopadłej piłki nie doszedł Frączczak.

59. - Pogoń na razie nie potrafi wykorzystać gry w przewadze. To białostoczanie dominują i są bardziej aktywni.

56. - Bardzo aktywny w ostatnich minutach jest Estończyk. Przed chwilą na lewym skrzydle minął jednego z rywali, ale zabrakło mu dokładności przy dośrodkowaniu.

54. - Strzał Vassiljeva z 25. metra broni Słowik.

53. - Dobrze na prawie stronie zamieszał teraz Vassiljev. Akcja zakończyła się jednak na Tomasiku, którego dośrodkowanie zostało zablokowane.

50. - Na razie w drugiej połowie dzieje się niewiele, żeby nie powiedzieć - nic.

46. - Zmian w przerwie nie odnotowaliśmy. Na plac gry wyszli zatem ci sami piłkarze, którzy pojawili się na murawie o godz. 20.30.

46. - Gramy. Od środka boiska rozpoczęli Jagiellończycy.

I połowa:

45+2. - Koniec pierwszej połowy. My cały czas nie możemy uwierzyć, że Burliga - za przewinienie na środku boiska - dostał czerwoną kartkę. Wydaje się, że w tej sytuacji należała się defensorowi Jagi tylko kartka w kolorze żółtym. Wracamy za kwadrans...

45. - Faul za faul. Arbiter się pogubił.

43. - Czerwona kartka dla Burligi. Duży błąd sędziego! To był faul taktyczny na środku boiska. Nic niebezpiecznego!

42. - Kapitalny odbiór w obronie Grzyba.

40. - Ależ okazja Sheridana! Jak on tego nie trafił? Fantastycznie - wprost na głowę Irlandczyka - zagrał Vassiljev, jednak napastnik Żółto-Czerwonych w stuprocentowej okazji się pomylił, strzelając obok bramki.

38. - Robi się coraz agresywniej. Żółta kartka wędruje tym razem na konto Cincadze.

37. - Kolejna kartka. Tym razem dla Gutiego, który faulował Deleva.

36. - Uderzenie z 30. metra Grzyba wędruje obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Słowika.

34. - Znów niebezpieczny atak Pogoni zakończony złym strzałem Cincadze do pustej bramki. Niepotrzebnie w tej sytuacji na 16. metr wybiegł Kelemen.

32. - Po zejściu z boiska Niepsuja, linia defensywna gospodarzy jest jeszcze bardziej eksperymentalna niż miało to miejsce przed rozpoczęciem spotkania. Oby Jagiellonia to wykorzystała.

31. - Bardzo niecelny strzał z dystansu Deleva.

30. - Zmiana w ekipie Pogoni. Za kontuzjowanego Niepsuja wchodzi Cincadze. Po chwili żółtym kartonikiem zostaje ukarany Góralski.

29. - Niebezpieczna strata Tomasika. Na szczęście źle futbolówkę przyjął Matras, co uniemożliwiło mu wykorzystanie błędu popełnionego przez lewego obrońcę Jagi.

25. - Słupek ratuje teraz Jagiellonię przed utratą gola! Piłki nie zdołał wybić Tomasik, dopadł do niej Frączczak, który zagrał płasko do Deleva. Pomocnik gospodarzy na szczęście minimalnie się pomylił.

23. - Prostopadłą piłkę do Sheridana zagrał Vassiljev. Irlandczyk jednak nie zdołał utrzymać futbolówki na boisku.

20. - Gra się obecnie nieco uspokoiła. Oba zespoły łapią oddech do kolejnych ataków.

18. - Dobrze w defensywie Guti, który zakończył groźną akcję Pogoni.

15. - Żółta kartka dla Nunesa.

14. - Daleki od ideału strzał Frankowskiego z powietrza.

12. - Dobrą piłkę za linię obrony gospodarzy zagrał do Cernycha Vassiljev. Litwin spróbował uderzyć od razu, z półwoleja, ale zrobił do niecelnie. Trzeba jednak przyznać, że pozycja do zdobycia gola była bardzo trudna.

9. - Frączczak wyjechał z piłką poza koniec boiska. Widać jednak, że oba zespoły próbują od początku meczu zaskoczyć rywali i wykorzystać panujące dziś warunki atmosferyczne.

7. - Dobrze rozegrany rzut rożny przez Jagę, ale Runje zagrywa futbolówkę ręką.

5. - Strzał Gyurcso na szczęście w środek bramki strzeżonej przez Kelemena. Po chwili przed dobrą szansą na gola stanął Sheridan. W polu karnym rywali było jednak zbyt ciasno, by oddać skuteczne uderzenie.

3. - Główka Gutiego wyjaśnia sytuację po stałym fragmencie gry Pogoni.

3. - Pierwsza akcja gospodarzy. Jagę ratuje Góralski, który wybił piłkę na rzut rożny.

2. - Futbolówka na tak bardzo zwilżonej murawie jest dzisiaj bardzo szybka.

1. - Rozbrzmiał pierwszy gwizdek sędziego Lasyka. Przy piłce Portowcy.

Przed meczem:

20.28 - Bohaterowie dzisiejszego wieczoru wychodzą już na murawę szczecińskiego obiektu. Za chwilę Jagiellończycy rozpoczną walkę o utrzymanie pozycji lidera.

20.20 - Trener Michał Probierz zwraca przed meczem uwagę na bardzo trudne warunki atmosferyczne, w jakich przyjdzie dzisiaj grać piłkarzom. W Szczecinie pada i hula silny wiatr.

20.14 - Jagiellonia i Pogoń to dwa zespoły, które zdobywają najwięcej goli po stałych fragmentach gry. Odpowiednio 20 i 18 bramek.

20.09 - Pogoń zagra dzisiaj z tyłu... czwórką bocznych obrońców. Tak, gospodarze wystąpią bez nominalnych środkowych defensorów. To może być doskonała okazja dla Cilliana Sheridana do strzelenia swojego pierwszego gola w Lotto Ekstraklasie. A może goli?

20.00 - W każdym z 10 ostatnich spotkań ligowych Jagiellonii padły co najmniej 3 gole. Czy seria ta będzie podtrzymana? Nie mamy nic przeciwko. Oczywiście pod warunkiem, że to głównie podopieczni Michała Probierza będą trafiać do siatki.

19.54 - Rozjemcą dzisiejszego pojedynku będzie Piotr Lasyk z Bytomia. Ten niezbyt znany sędzia prowadził w poprzednim sezonie jedno spotkanie Jagiellonii, które Żółto-Czerwoni przegrali ze Śląskiem Wrocław 1:3.

19.47 - O komplet punktów w Szczecinie łatwo nie będzie. Jaga przegrała 2 ostatnie potyczki z Portowcami na stadionie im. Floriana Krygiera i nie jest to miejsce, gdzie Żółto-Czerwonym gra się dobrze. Na szczęście gospodarze dzisiejszego pojedynku od jakiegoś czasu formą nie grzeszą. Nie wygrali oni bowiem od 4 ligowych kolejek, a trzeba dodać, że wiosną mierzyli się praktycznie tylko z zespołami z dolnych rejonów tabeli (wyjątkiem jest Lech).

19.36 - A oto składy, w jakich oba zespoły wyjdą na dzisiejsze spotkanie. Jedenastka Jagi bez niespodzianek.

Pogoń Szczecin: Jakub Słowik - David Niepsuj, Cornel Rapa, Sebastian Rudol, Ricardo Nunes - Spas Delev, Mateusz Matras, Rafał Murawski, Kamil Drygas, Adam Gyurcso - Adam Frączczak

Rezerwowi: Adrian Henger, Marcin Listkowski, Nadir Ciftci, Hubert Matynia, Robert Obst, Mate Tsintsadze, Dawid Kort

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Guti, Ivan Runje, Piotr Tomasik - Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Rafał Grzyb, Konstantin Vassiliev, Fedor Cernych - Cillian Sherdian

Rezerwowi: Damian Węglarz, Ziggy Gordon, Taras Romanczuk, Arvydas Novikovas, Przemysław Mystkowski, Dawid Szymonowicz, Karol Świderski

19.30 – Witamy na kolejne relacji live ze spotkania Jagiellonii Białystok. Dziś podopieczni Michała Probierza spróbują zrewanżować się Portowcom za wrześniową porażkę 1:4 w Pucharze Polski, która sprawiła, że podlaski zespół musiał pożegnać się z tymi rozgrywkami już na 1/8 finału. Będzie to też ważna potyczka w kontekście układu tabeli po rundzie zasadniczej sezonu, czyli po 30. kolejkach zmagań. Jutro (19.03) naprzeciwko siebie staną bowiem drużyny Lechii i Legii, a więc Jagiellonia ma szansę odskoczyć na kilka oczek przynajmniej jednemu z najgroźniejszych rywali w walce o mistrzowski tytuł.