Jak poradzić sobie z mową nienawiści? W czwartek debata w Białymstoku

2019.02.28 13:35
W czwartek (28.02) w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 odbędzie się organizowana przez miasto debata poświęcona mowie nienawiści, a dokładnie temu, jak można się jej przeciwstawiać.
Jak poradzić sobie z mową nienawiści? W czwartek debata w Białymstoku
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza w Gdańsku, który podczas swojej działalności był niejednokrotnie bezpardonowo atakowany przez swoich oponentów, ale też i media, rozpoczęła się ogólnopolska dyskusja o tym, jak wszechobecna jest w dzisiejszych czasach mowa nienawiści.

Tragiczne wydarzenia z 10 stycznia były jednak przyczynkiem do rozpoczęcia wielu działań, które mają doprowadzić do poradzenia sobie z problemem hejtu we wszystkich obszarach życia społecznego. Jeszcze przed pogrzebem samorządowca w wielu szkołach w całym kraju odbyły się lekcje dotyczące mowy nienawiści i tego, jak można sobie z nią radzić. W Białymstoku poprowadził je sam prezydent Tadeusz Truskolaski.

Teraz władze miasta realizują kolejną inicjatywę skupioną na tym temacie. W czwartek (28 lutego) w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha (o godz. 17.30) odbędzie się debata "Życie publiczne bez mowy nienawiści?".

- Paweł Adamowicz był człowiekiem otwartym, był człowiekiem wielkiego serca, był człowiekiem tolerancyjnym, który często przekraczał swoje przekonania, żeby występować w obronie słabszych. Z tego powodu spotkała go najpierw ogromna nienawiść. To pokazuje, że nasze życie publiczne i mowa w życiu publicznym stała się pośrednią przyczyną tak wielkiej tragedii – przypomina Tadeusz Truskolaski. - Ta debata będzie realizacją testamentu zamordowanego w styczniu Pawła Adamowicza.

Do udziału w spotkaniu – w roli panelistów – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, reprezentujących także różne światopoglądy: profesor Małgorzata Kowalska – filozof z Uniwersytetu w Białymstoku, Anna Błaszczak-Banasiak – reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich, o. Ludwik M. Wiśniewski – dominikanin, redaktor Łukasz Warzecha – tygodnik "Do Rzeczy" oraz dr Konrad Szamryk – językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku. W roli prowadzącego debatę wystąpi dziennikarz Konrad Piasecki.

Wydarzenie jest co prawda otwarte dla białostoczan, ale trzeba było jednak wcześniej się zarejestrować. Niemniej jednak, jeśli ktoś nie może się pojawić w czwartek po południu w CAS-ie, przewidziana jest również transmisja w internecie na portalu Onet.pl. Patronat honorowy nad debatą objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Partnerem spotkania jest Tygodnik Powszechny. 

Podczas ostatniej rady miasta przyjęto stanowisko upamiętniające prezydenta Adamowicza. Prawdopodobnie w maju dojdzie do nadania mu pośmiertnie honorowego obywatelstwa Białegostoku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1502 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39