Jak przygotować się na sezon wiosenno-letni?

2023.04.17 15:18
Wiosna powoli zadamawia się w naszym klimacie. Później nadejdzie lato. Co w tym sezonie będzie modne i jak przygotować się do ciepłych dni?
Jak przygotować się na sezon wiosenno-letni?
Fot: Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne

Jak zadbać o swoje ciało, by cieszyć się z nadchodzących ciepłych dni?

Przede wszystkim: nie katujmy się! Surowa dieta i duży wysiłek może spowodować obniżenie odporności, ale i nastroju. Warto po prostu jeść regularne posiłki, bogate w składniki i witaminy. W okresie wiosennym pojawiają się nowalijki, świeże warzywa i sezonowe owoce. Lato natomiast obfituje w różnego rodzaju zdrową żywność, można ją kupić od lokalnych producentów na wszelkiej maści ryneczkach. Oczywiście, nie należy zapominać o aktywnościach. Lecz róbmy to, co nam sprawia przyjemność. Joga? Bieganie? Fitness? Taniec? A może po prostu spacer? Pamiętajmy, że wysiłek jest zdrowy i potrzebny, jednak nie powinien prowadzić do kontuzji i frustracji. Latem warto korzystać z możliwości pływania w otwartych, strzeżonych zbiornikach.

Ostatnio coraz więcej mówi się o tzw. mindfulness. Jest to nic innego jak po prostu życie w zgodzie ze swoimi potrzebami, w dbałości o dobre samopoczucie oraz pogłębianie świadomości siebie. Jeśli zatem, nasze ciało jest dla nas atrakcyjne, lubimy je, akceptujemy - nie dajmy się zwariować! Media, szczególnie społecznościowe, próbują wywrzeć na nas presję, by być szczupłym_ą, by żyć zgodnie z kanonami. Tymczasem wywołuje to jedynie negatywne emocje, a rzadko prowadzi do motywacji.

Zatem, przede wszystkim, jeśli czujemy, że potrzebujemy zmian, niech one zaczną się na poziomie psychiki. Warto podjąć proces "uzdrawiania" poprzez głębsze refleksje. Można sięgnąć po literaturę, tak popularne obecnie podcasty.

Bo przecież wiosna niesie ze sobą nowe nadzieje i odrodzenie. Bądźmy dla swoich ciał wyrozumiali i może nawet nieco pobłażliwi. A one odpłacą nam poczuciem harmonii i akceptacji.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1015 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39