Jak zauważyć wady postawy u swojego dziecka?

2014.12.01 00:00
Ważne jest, kiedy wykryje się wadę postawy. Im wcześniej się to stanie, tym lepiej. Dlatego rodzice powinni obserwować swoje dziecko, by jak najszybciej podjąć leczenie, gdy będzie to konieczne.
Jak zauważyć wady postawy u swojego dziecka?
Fot: ABC Rehabilitacja

Mała Hania ma zaledwie trzy miesiące. Jej mama zauważyła jednak, iż córka cały czas jest niespokojna, napięta i lubi leżeć tylko na jednym boku. Co powinna zrobić mama Hani?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, który stwierdzi asymetrię u dziecka i skieruje na rehabilitację. Ważna jest szybka reakcja, która uchroni dziecko przed późniejszym, długoterminowym leczeniem.

- Jeśli minął trzeci miesiąc a dziecko nadal preferuje jedną stronę, to jest podejrzenie asymetrii ułożeniowej. Jeżeli u dziecka stwierdzamy taką asymetrię, to trzeba podjąć odpowiednie leczenie, jakim jest rehabilitacja. Tylko takie działanie jest szansą na uniknięcie w przyszłości wad postawy u dziecka – informuje Bartosz Borowski, prowadzący rehabilitację w gabinecie ABC Rehabilitacji Dziecięcej i Niemowlęcej.

Jakie są skutki nieleczonej asymetrii?

Układanie się niemowlaka na jedną stronę prowadzi w późniejszym czasie do powstania wad postawy u dziecka - może to być skrzywienie kręgosłupa, wady stóp i kolan. Leczenie tych zmian jest trudne, długotrwałe i wymaga współpracy z rodzicami.

Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci?

Jest wiele rodzajów wad postawy, należą do nich m.in. skrzywienia kręgosłupa, wady kolan, wady stóp itp. Najczęstszymi wadami kręgosłupa są skrzywienia boczne oraz skoliozy. Do wad kolan można zaliczyć kolana szpotawe oraz koślawe, natomiast wady stóp to przede wszystkim stopy płaskie oraz stopy końsko-szpotawe. Wady te są leczone przy pomocy zabiegów rehabilitacyjnych, czasami wymagają współpracy z innymi specjalistami, jak np. lekarz ortopeda, który może zalecić stosowanie różnego rodzaju sprzętu wspomagającego proces leczenia. Do takich sprzętów można zaliczyć gorsety, ortezy, czy wkładki ortopedyczne.

Rodzice muszą pracować ze swoimi dziećmi

Dziecko, u którego wykryto wadę postawy, powinno pracować także w domu wraz ze swoimi rodzicami. Pomoc dziecku w Gabinecie ABC Rehabilitacji Dziecięcej i Niemowlęcej odbywa się dwutorowo, oprócz rehabilitacji dziecka, rodzice są szkoleni, jak postępować z nim w domu. Uczy się ich odpowiednich ćwiczeń, zabaw, metod pielęgnacji.

Okazuje się, że przyczyną wad postawy u dzieci w dużej mierze jest brak aktywności fizycznej. Zbyt długie siedzenie przed komputerem czy telewizorem sprawia, że dziecko zaczyna się garbić, traci koncentrację i ma problemy w nauce. Zalecane jest, aby dzieci większość czasu spędzały aktywnie, gdyż rozwój intelektualny wiąże się z rozwojem ruchowym.

Gdzie szukać pomocy?

ABC Rehabilitacji Dziecięcej i Niemowlęcej jest jednym z nielicznych ośrodków w Białymstoku łączącym metodę NDT i integrację sensoryczną. Więcej informacji można uzyskać ze strony internetowej: abcrehabilitacja.pl, dzwoniąc pod numery tel. 500 269 721, 513 309 808, lub pod adresem e-mail: dzieci@abcrehabilitacja.pl.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1069 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39