Jak zdobyć uprawnienia do kierowania motocyklem?

2016.06.08 10:13
Ciepłe dni sprawiają, że na drogach zaroiło się od motocyklistów. Zobacz, co zrobić, by dołączyć do ich grona.
Jak zdobyć uprawnienia do kierowania motocyklem?
Fot: Grzegorz Chuczun

Uprawnienia do kierowania motocyklami można uzyskać poprzez uczestniczenie w szkoleniu kierowców kat. A1, A2 bądź A oraz zaliczeniu egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Od 24 sierpnia 2014 r. obowiązuje przepis, na mocy którego każda osoba posiadająca prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat może kierować motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 oraz mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg.

Przedstawione wyżej wymagania są takie same dla posiadaczy prawa jazdy kat. A1. W skrócie oznacza to, że kierowca mający uprawnienia w zakresie kat. B może zgodnie z prawem jeździć po drogach publicznych tzw. "125-ką". Należy pamiętać, iż takiego kierowcę obowiązują te same przepisy ruchu drogowego jak posiadacza prawa jazdy kat. A1. Obowiązkowo musi on jeździć w kasku, nie może przewozić nietrzeźwych osób oraz dzieci z prędkością większą niż 40 km/h.

Można również skorzystać z tradycyjnej metody uzyskania uprawnień. Jednakże należy pamiętać o zróżnicowaniu kategorii motocyklowego prawa jazdy. Kategorie te różnią się pojemnością silnika oraz wiekiem kandydata ubiegającego o dane uprawnienie.

Aby zdobyć uprawnienia w ramach kat. A2, należy mieć 18 lat, a moc motocykla nie może przekraczać 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg.

Natomiast aby zdobyć prawo jazdy kat. A, wymagany jest wiek minimalny 20 lat, jeżeli kandydat posiada od 2 lat prawo jazdy kat. A2 lub 24 lata, jeżeli osoba nie posiadała wcześniej wspomnianej kategorii. W tym wypadku wyjątkiem jest 18 lat dla żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadając uprawnienia w zakresie kat. A kierowca może poruszać się pojazdami motocyklowymi o każdej pojemności.

Szkolenia kat. A1, A2, A mają takie same wymagania dotyczące godzinowego wymiaru zajęć. Czas trwania jest ustalany przez instruktora w porozumieniu z kursantem, przy czym nie może to być mniej niż 30 godzin szkolenia teoretycznego i 20 godzin praktycznego. W przypadku podwyższania motocyklowej kategorii prawa jazdy, np. z A1 na A2 lub nawet z A1 na A, nie przeprowadza się szkolenia teoretycznego. Wystarczy uczestniczyć w szkoleniu praktycznym.

Radosław Malinowski
radoslaw.malinowski@bialystokonline.pl

1243 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39